Obezlere Yönelik Diyetlerde Bitkisel Yiyecekler

Obezite, vücutta meydana gelen anormal veya vücudun aşırı yağ biriktirmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Obezite, vücutta meydana gelen anormal veya vücudun aşırı yağ biriktirmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Obezite tedavisinin en etkin yolu, diyet ve spordur. İnsanlar, karbonhidrat miktarı yüksek besinlerden uzak durarak, lahana çorbası gibi belirli gıdaları tüketerek ya da greyfurt ve sirke gibi yemeklere ve öğünlere eklemeler yaparak kilo kontrolü sağlamaya çalışmaktadır.

Obezite Tedavisinde Bitkisel Yiyecek Desteği

Günümüzde obezite ile mücadelede obez hastalar için bitkisel ürünlerden de yararlanılmaktadır. Fitoterapi (bitkilerle tedavi) günümüzde obezite başta olmak üzere birçok hastalığa karşı tedaviye destek olarak kullanılmaktadır.

Düşük Kalorili Bitkiler

Su teresi; bir bardak kıyılmış su teresi 4 kalori içerir. Kalori bakımından düşük ve aynı zamanda da bu gıda herhangi bir şekilde yağ içermemektedir. Su teresi yemenin en basit yolu hafif bir sos ile hazırlanılan salataya katmaktır. Ayrıca çorba, sandviç ve dip sos yapmak için de kullanılabilmektedir.

Roka; bir fincan roka sadece 6 kalori içerir. Roka düşük kalorili, vitamin ve mineraller açısından zengin bir besindir. Tek başına veya salata ve pesto sos yapımında kullanılabilir.

Ispanak; bir fincan ıspanak sadece 7 kalori içerir. Yeşil yapraklı bu bitki kalori miktarına ek olarak karbonhidrat bakımından da düşüktür. Ispanak salatalara, sebze sularına eklenebilir.

Pazı; bir fincan pazı, sadece 7 kalori içerir. Pancar ile çok yakın akraba olan pazı karbonhidrat ve kalori bakımından çok düşük olan başka bir sebzedir. Yaprakları ve sapları yenilebilmektedir. Pazıyı birlikte veya ayrı ayrı pişirmek ve salata veya çorbalarda kullanmak fayda sağlayacaktır.

Marul; bir fincan rendelenmiş marul, sadece 8 kalori içerir. Marul salata yapımında favori besindir. Doyurucu bir salata yapmak için, domates, salatalık, turp, havuç, kırmızı biber ve sarı biber gibi düşük kalorili sebzeleri marula ekleyin.

Bu yiyeceklerin yanı sıra havuç, lahana, brokoli, turp, kereviz, kabak, pancar, yeşil çay, deniz üzümü gibi yiyecekler de kalorisi düşük bitkisel yiyecek kategorisindedir. Bu yiyecekler uzman kişilerin yardımıyla tüketildiğinde obezite hastalarının tedavilerine yön vererek sonuç alınacak ve yemek yeme alışkanlıkları değişecektir.