Süresi uzatıldı..! Cumhurbaşkanı Bizzat İmzaladı..!

Kısa Çalışma Ödeneğinde müracaat alınmasına olanak sağlayan Cumhurbaşkanlığı Kararının yayımlanmasının akabinde konunun detaylarına ilişkin açıklamalar yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, virüs sebebiyle zorlayıcı neden kaynaklı kısa çalışma


Kısa Çalışma Ödeneğinde müracaat alınmasına olanak sağlayan Cumhurbaşkanlığı Kararının yayımlanmasının akabinde konunun detaylarına ilişkin açıklamalar yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, virüs sebebiyle zorlayıcı neden kaynaklı kısa çalışma uygulaması çerçevesinde yeni müracaatların 1 Aralık 2020 tarihi ile birlikte tekrar başlayacağını belirtti.

30 HAZİRAN ÖNCESİ BAŞVURU GERÇEKLEŞTİRMEYEN İŞYERLERİ DE DAHİL EDİLDİ

1.jpg

Cumhurbaşkanlığı tarafından verilmiş olan kararla Kararıyla 30 Haziran öncesi müracaatta bulunmayan vatandaşların da müracaat yapabilmelerinin sağlandığını söyleyen Bakan Selçuk, “virüs gerekçesiyle 30 Haziran tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine müracaat gerçekleştirmeyen işyerlerimiz 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’a müracat etmeleri halinde 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki zaman için 3 ay zamanla Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanabilecekler” dedi.

DAHA ÖNCE ÖDENEKTEN FAYDALANAN İŞYERLERİ İLAVE İŞÇİ NOKTASINDA KÇÖ TALEBİNDE BULUNABİLECEK

Bakan açıklamasında önceden ödenekten faydalanan işyerlerinin durumuna da temas etti. 30 Haziran tarihine kadar virüs sebebiyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma müracaatında bulunan işyerlerinin ek işçileri için de Kısa Çalışma Ödeneği isteğinde bulunabileceğini söyleyen Selçuk; “ Bu merkezler daha önceden kısa çalışma hizmetinden faydalanmayan işçilerini de ilgili makamlara belirterek müracaat yapabilecek” şeklinde konuştu. Bakan Selçuk “Daha önce başvuru gerçekleştiren işyerlerimizde kısa çalışmadan faydalanan işçileri için yeni bir müracaata gerek olmadığını ve uzatma çerçevesinde Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanmaya devam edebileceklerini söyledi.
Selçuk bunun dışında, kısa çalışma ödeneği olarak verilen zamanın işçilerin işsizlik ödeneklerinden alınmayacağını da hatırlattı.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN

2.jpg

Kısa çalışma müracaatlarının yalnızca e-Devlet üzerinden 31 Aralık 2020 tarihine kadar olacağını bunun dışında posta/e-posta kanalıyla herhangi bir müracaat alınmayacağını söyleyen Bakan Selçuk, kısa çalışma ödeneği noktasında başlama tarihinin 01 Aralık 2020 tarihi ya da akabinde bildirilebileceğini belirtti.