Banka ve Fabrikadan Sonra Onu da Katar’a Sattığımız Ortaya Çıktı

Türkiye’de en başta bankacılık, gayrimenkul ve medya gibi sektörlerde yatırımı olan Katar’a şampiyon atların spermlerinin de satıldığı ortaya çıktı.

Veli Toprak’ın haberine göre geçtiğimiz günlerde TBMM KİT Komisyonu’nda tartışılan konulardan bir tanesi sperm satışı oldu. CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece’ye, sperm satışlarının durumunu, ihale yapılıp yapılmadığını ve her bir dozun ne kadar fiyata satıldığını sordu. Genel Müdür Işıkgece ise spermaların üretilerek satıldığını söylerken ne kadara satıldığı hakkında bir bilgi vermedi.

17114.jpg

Milletvekili Yavuzyılmaz, konu hakkında açıklama yaparak, TİGEM bünyesinde bulunan safkan Arap atlarından Turbo’dan 30 dozun, Ayabakan ve Tamerinoğlu’ndan ise 15’er doz dondurulmuş spermanın Katar’a satıldığını belirtti. Yavuzyılmaz, “Spermaların satışı için ihale yapıldı mı? Eğer satışlar için ihale yapıldıysa bu ihaleye hangi ülkeler girdi ve hangi şirketler girdi, verilen fiyatlar ne oldu” şeklinde sorular yöneltti. Spermleri Katar’a satılan atlardan olan Turbo 2009 yılında, Ayabakan ise 2008 yılında Dünya Arap Atı Organizasyonu tarafından yılın en iyi atı unvanına layık görülmüştü.

Boğa Sperminde Lider Biziz

TİGEM Genel Müdürü Işıkgece ise konu hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Malatya’da sürdürülen boğa sperması üretimine değinen Işıkgece, boğa spermasının son dönemlerde gerçekleştirilen en önemli projerlerden birisi olduğunu, Malatya’daki üretim tesisinde 20 tane genomik boğa bulunduğunu belirtti. Boğaların spermasının ise hem yurt içine hem de yurt dışına satıldığını, boğaların bulunduğu Sultansuyu işletmesinin bu konu da lider bir işletme olduğunu söyledi.

Safkan Arap atçılığın kökeni 700 yıl geriye dayanmaktadır. 2019 yılında mevcut olan at sayısının 1126 olduğu, 2020 yılında ise at sayısının 1250’ye yükseldiği, bu noktada dünya lideri olunduğu ifade ediliyor. 2021 yılı içinse hedefin 1455 ata ulaşmak olduğu belirtiliyor. Sahalarda koşan atlarında yüzde 23’ün TİGEM kökenli olduğu vurgulanıyor. Dağıtılan ikramiyelerde de TİGEM çok büyük bir paya sahip.

5dde1def7af50728ac7cfd8c.jpg

1 Milyon 500 Bin Lira

Yarış dergisinden aktarılan habere göre Katar’da bulunan Al Galayel Equnie Center’a 30 doz at spermasının 1 milyon 500 bin liraya satıldığı belirtildi.