Karantinada Evde Yapılacak Birbirinden Güzel ve Sizi Geliştirecek 9 Aktivite !

Karantina günlük yaşantımızı değiştirmekte ve bununla beraber yapılacaklar konusunda oldukça canımızı sıkmaktadır.Karantina dönemindeki bu 9 önemli aktiviteler nedir diyorsanız sizlere şimdi bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Karantina sürecinde evde yapabileceğimiz ve aynı zamanda bizi geliştirecek aktiviteler çok sayıda bulunmaktadır. Peki günlük sıkıntılardan uzaklaşıp bizi mutluluğa ve huzura itecek olan bu liste sizi mutlu etmekle kalmayacak aynı zamanda ufkunuzu genişletecek.

1- Mors alfabesini ezberleyin.

Mors alfabesi ve ya bir diğer ismiyle mors kodu; Bazı film ve dizilerde sıkça karşımıza çıkan bir dildir. Hatta bu özel durumu yaşayan arkadaşlarımız bile var. Karantina süresinde mors alfabesini öğrenmeye çalışabilirsiniz. Akıllı telefonlarımızdan uygulama mağazasından indirebileceğimiz, bize yardımı dokunacak mors alfabesini öğretebilecek çok güzel uygulamalar bulunmaktadır.

2-Birbirinde farklı sihirbazlık numaraları öğrenin.

Karantinada evde sıkılıp boş boş oturmak yerine birkaç sihirbazlık numarası öğrenmek çok eğlenceli olabilir. Böylece ailenize veya arkadaşlarınıza sihirbazlık yeteneklerinizi göstererek onlarında evde kaldıkları günlerde neşelenmelerini sağlayabilirsiniz. Karantinada yapılacaklar listesinde kesinlikle güzel bir aktivite.

3-Kitap Okuyabilirsiniz.

Millet olarak ne kadar kitap okumaya meyilli değilsek de, bu karantina süresince kendimizi geliştirip bu algıyı kırabiliriz. Kitap okumak bizlerin hayal gücünü oldukça geliştirir, okuduğunuz romansa o karaktere bürünüp onun gibi düşünürüz, kısa bir hikayeden alıntı ise de hayatımıza denk getirip dersler çıkartırız. Kısacası kitap okumak bize çok şey katar.

4- Evini ya da odanı en baştan dekore et.

Evde ve ya odanızda beğenmediğiniz şeyler olabilir ve bunları değiştirmek için zamanınız olmayabilir fakat karantina süresince bunu keyif alarak yapabilirsiniz. Bu evin herhangi bir yerinde de olabilir. Evde kalırken içinizdeki mimarı ortaya çıkararak yeniden dekore etmek iyi olabilir. Karantinada yapılacaklar listesinde güzel bir aktivite.

5-Yoga videolarını izle ve onları uygula.

İnternet de birden fazla yoga videosu bulunmaktadır. Yoga ile insanlar nasıl rahatlıyor diye merak ediyorsanız bu süreçte evde sizde bunları izleyip deneyebilirsiniz. Belki de yıllardan beri aradığınız huzuru tam da burada bulacaksınız.

6- Bir dizi ya da film serisine başlayın.

Platformlarda yüzlerce dizi ve film var. Aralarında elbet daha önce izlemediğiniz dizilerde olmuştur. Bir dizi seçip karantina günlerinde izlemek iyi gelebilir. Hatta serisi devam eden filmler sizi ekran başında daha da tutu keyifli zaman geçirmenizi sağlayabilir.

7- Yeni bir yabancı dil öğrenebilirsin.

Yeni bir dil öğrenmek beyni bir hayli geliştirir, ilerde yaşanma ihtimali olan erken yaşlanma hastalığını da önlüyor. Ve en güzel yanlarından biri, bir müziği dinlerken veya herhangi bir filmi izlerken artık ne dediğini anlamaya başladığınız o andır.

8- Bir şarkı yazabilirsin.

Hepimiz şarkı dinliyoruz peki yazmakta istemez miyiz? Şarkı sözü yazarak mırıldanıp ona uygun bir melodiye uydurup kendi şarkımızı bile ortaya çıkabiliriz.Kimi zaman sevdiğimiz bir kişiye bile şiir tadında gönderebilirsiniz bu sözleri.

9- Kodlama öğrenin.

Günümüzde geleceğin mesleği olarak gösterilen yazılımcılık mesleği hakkında bir şeyler öğrenmek isteyebilirsiniz. HTML, CSS, Javascript ve başka programlama dillerini öğrenmeniz oldukça mümkün. İnternet de bulunan eğitim videolarını izleyerek bunları öğrenebilir ve büyük ölçüde kendimizi geliştirebiliriz.