Korkutan Tablo! Bodrumda Oteller Dolup Taşacak!

İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yılbaşına özel 4 günlük sokağa çıkma yasağı Bodrum’da ciddi bir rezervasyon silsilesini yaşattı.

İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yılbaşına özel 4 günlük sokağa çıkma yasağı Bodrum’da ciddi bir rezervasyon silsilesini yaşattı. Alınan bilgilere göre günlük kiralık evlerin neredeyse tamamı rezervasyon ile kiralandı ve otellerin % 40’ı ise şimdiden doldu. Otellerin genel doluluk ortalaması % 60 iken bu süreçte şimdiden % 40 seviyesine ulaşmış duruma gelirken bu tablo aynı zamanda korkutucu bir tablo halini de alabilir.

4 günlük sokağa çıkma yasağını evde geçirmek istemeyen ve aileleri ile birlikte Bodrum gibi sahil kentlerinde geçirmek isteyen vatandaşlar şimdiden rezervasyon işlemlerini tamamlayarak beklemeye geçti. Otellerde genel ortalamanın bir iki gün içerisinde doluluk oranına ulaşması beklenirken günü birlik kiralık evlerin de neredeyse tamamen tükenmek üzere oldukları belirtildi. Yaşanan gelişmeler üzerine vatandaşlar açık olan otellere akın ederken kiralık evlerin ve otellerin fiyatlarında ise 3 kat fazla bir miktar görüldüğü de tespit edildi. Bu yoğunluk sebebiyle birçok kişi duruma tepki gösterirken virüsün Bodrum’a uğramayacağı mizahı sosyal medyada gündem oldu.

İstanbul, Bursa, Ankara ve İzmir En Çok Rezerv Yaptıran Şehirler

Bodrum’da açık olan ve konuklarını yılbaşında da bekleyen otellerden birinin sahibi ile yapılan görüşmeler neticesinde rezervasyon ve taleplerin en çok 4 büyük ilden olduğu belirtildi. Daha çok İstanbul’un başı çektiği bu şehirler arasında Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunmakta. Otel sahibinden alınan bilgiye göre otel doluluk oranının yılbaşında yakalanacağı beklenirken şimdiden bu orana çok yaklaşıldığı da belirtildi. İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı kısıtlama kurallarının katiyen dikkate alındığını ifade eden otel işletmecisinin ayrıca tüm koronavirüs tedbirlerinin de yerli yerinde uygulanacağını belirtti.

616x321-yilbasi-sokaga-cikma-yasagi-var-mi-31-aralik-4-ocak-sokaga-cikma-yasagi-olacak-mi-yilbasi-sokaga-cikma-yasagi-saatleri-1607966875775.jpg

Sokağa çıkma yasağının 4 gün boyunca devam edecek olması üzerine birçok vatandaş tarafından sahil şehirleri tercih edilirken, yine dağ evleri ve otelleri de oldukça rağbet görmeye devam ediyor. Vatandaşlar genellikle bu yasak süreçleri için daha çok Akdeniz Bölgesi’ni tercih ederken Bodrum bu alanda ciddi şekilde en çok rağbet gören bölge olarak öne geçmiş durumda.

Otel işletmecisinin verdiği bilgiye göre yapılan rezervasyonların büyük bir kısmının İstanbul’dan olduğu belirtilirken, bunun sebebinin ise kalabalıktan kaçma olarak yorumlandığı ifade edildi. Öte yandan diğer büyük şehirlerden de ciddi bir talep olduğunu belirten otel işletmecisinin tüm ülkenin her tarafından rezervasyon için arandıkları bilgisi verildi. Bu 4 günlük süre için ayrıca tüm tedbirlerin dikkatli bir şekilde alındığı da yine ifade edildi.