Ayak Kokusu İle Nasıl Baş Edilir?

İnsan yaşamında en çok sorun yaratan şeylerden biri olan ayak kokusu bazen oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Kişinin kendisini rahatsız edebileceği gibi çevresindeki insanları da rahatsız edebilen bu durum

İnsan yaşamında en çok sorun yaratan şeylerden biri olan ayak kokusu bazen oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Kişinin kendisini rahatsız edebileceği gibi çevresindeki insanları da rahatsız edebilen bu durum oldukça problemli bir durumdur. Kişinin kendisinde öz güven kırılmasına neden olan ayak kokusuna karşın birçok kişi ne yapacağını bilemez halde iken bu içerikte yapılabilecek bazı şeylerden bahsetmeye çalışacağız.

50vxr-1549887350-0383.png

Ayak kokusunun sebebini bulmak bu soruna çözüm bulmakta en büyük adımdır. Ayak kokusunun ayakkabıdan mı kaynaklandığı veya ayağın kendisi ile alakalı bir durum mu olduğunun saptanması gerekmektedir. Ayak kokusunun temelinde ayağın kendisi varsa eğer buna çözüm bulunması şarttır. Ayakta mantar vb. birçok başka sorun ortaya çıkabilmekte ve bu sorunlar ayak kokusuna neden olabilmektedir. Bu tür durumlar için kesinlikle cerrahi bir yardım almak gerekmektedir. Ayaktaki sorunun kaynağının çözülmesi ve buna dönük krem veya ilaç kullanılmasının gerekliliği önemlidir. Ancak bazen bu durumlar olmadan da ayakta bazı kokular meydana gelebilmektedir. İşte buna sebep olan şeyler ve bazı çözüm yollarını sizler için derlediğimiz içeriğimize giriş yapabiliriz.

Ayak kokusunun temelinde yatan temel şeyin sağlık ile ilgili bir problem olmaması üzerine bazı şeylere dikkat ederek sorun ortaya çıkarılabilmektedir. Kişinin bütün gün ayakkabı ile durması veya sürekli ayakta kalması gibi durumlarda ayak kokusu ortaya çıkabilmekte; ancak bu ayak kokusu ayak temelli değil ayakkabı temelli olarak meydana gelmektedir. Yine ayakkabının ıslanması, terlemesi veya yanlış ayakkabı tercihi gibi durumlarda da ayağın kokması durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu tür durumlara karşı etkili çözümler bulmak mümkün olmakla birlikte bu çözümlerin yaşamın bir parçası haline getirilmesi de önemlidir.

Ayakkabısı ve doğalında ayağı kokan kişilere öneri olarak verebileceğimiz ilk fikir kesinlikle tek ayakkabı tercih edilmemesi gerçeğidir. Tek ayakkabı kullanımı durumunda yeterince havalanmayana ayakkabı ertesi gün yine giyilmek durumunda kaldığı için bazı bakteri oluşumları ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple ayak kokusuna karşı birden fazla ayakkabıyı dönüşümlü olarak giymek oldukça faydalı olabilmektedir. Yine ayakkabı çeşitliliğinin yanında her gün çorap değişimlerinin yapılması da gerekmektedir. Her gün değişilmesi gerekilen çorapları bir günden fazla giydiğinizde; çorapta bulunan bakterilerin üremesi için uygun ortamı sağlıyorsunuz demektir. Bu tür alışkanlıklarınız varsa eğer, bunlardan vazgeçerek ve ayak tırnaklarınızı temiz tutmanız halinde de yüksek ihtimalle bu ayak kokusundan kurtulmanız oldukça mümkün olacaktır.