Dudak Kuruluğu ve Çatlamasına Karşı İyi Gelen Şeyler: Toz Şekerin Faydaları!

Soğuk havalarda sıkça karşılaştığımız dudak çatlamalarına karşı yapabileceğiniz pek çok şey bulunuyor. Bunlar arasında belki de size en ilginç gelecek yöntem ise toz şeker olacaktır. Toz şekerin ölü hücreleri yenilediği belirtiliyor.

Kuruyan cildimiz, bize sağlık yönünden ziyade güzellik anlamında oldukça zarar vermektedir. Kişinin moralini fazlasıyla bozan ve görüntüsünü zedeleyen bu durum karşısında alınabilecek bir takım önlemler bulunmaktadır. Dudak kurumalarının ve dudaktaki çatlakların temel sebebi nedir? Bu duruma neden olan sorunları inceledik ve dudak çatlaklarının önüne geçebilmek için yapabileceklerinizden bahsettik. İşte dudaklardaki kurumaya dair her şey...

Dudaklar Neden Kurur?

Dudakların kurumasında tek bir sebebi öne sürmek pek de mantıklı değil. Bunun arkasında belirli sebeplerin olması ihtimal ancak kişiden kişiye değişebilecek farklı koşullar dudak kurumasında etkili olmuş olabilir. Dudakta çatlaklara yol açan en bilinen sebep ise soğuk havalardır. İş gereği veya evinin içi genellikle soğuk olan insanlarda dudak kuruluğuna rastlanma olasılığı yüksektir. Biraz da genetiğin etkilediği bu olay, dudak kurumasında adeta tamamlayıcı özellik taşımaktadır. O yüzde siz siz olun, evinizin hava durumuna ve ani hava değişikliklerine dikkat edin. Eğer işiniz dışarıdaysa ve hava da soğuk ise giyebileceğini atkı veya şalın dudaklarınızı örttüğünden emin olun. Dudak kısmının sıcak kalması için bir takım önlemler geliştirin ve kuruluğun önüne geçin.

Dudak Çatlamasına Karşı Çözümler

Dudak çatlamasına iyi gelen şeyler genellikle sizin alacağınız önlemlerle doğru orantılıdır. Yani soğuğa karşı kendinizi korumazsanız birazdan belirteceğimiz önlemlerin pek bir faydasını göremeyebilirsiniz. O halde dudaklarınızı eski görünümüne kavuşturmak için önerdiğimiz maddelere gözatalım.

Dudak Koruyucu Kullanın

Eğer dudaklarınızda sık sık çatlamalar meydana geliyorsa bir dudak koruyucu kullanmanın vakti gelmiş olabilir. Dudak koruyucuları, içeriği sebebi ile zaman zaman bu konuda sıkıntı yaşayan insanların imdadına koşmaktadır.

Beslenmenize Dikkat Edin

Dudakların sorunlarla karşılaşmasında belki de beslenmeniz etkili olmuş olabilir. Eğer düzenli olarak Bal, salatalık, hindistan cevizi yağı gibi faydalı besinler tüketirseniz dudak kurumalarınızın önüne geçebilmeniz mümkün.

Toz Şekeri Dudak Kuruluğunu Önler mi?

Toz şekerini daha önce dudağına süren ve kuruluk için kullanan kişiler, oldukça işe yaradığını ileri sürüyor. Dudak üzerindeki ölü hücrelerden arınmanızı sağlamak maksadıyla yapılan bu yöntem, pek çok kişi tarafından denenmektedir. Etkilerini gözlemlemek için sizler de toz şeker kullanabilirsiniz.

Genetik Yatkınlık Kaderiniz Olmasın

Evet ciltle ilgili bazı hassasiyetler genetikle bağlantılı oluyor. Ancak genetiğiniz yatkın diye dudaklarınız bir ömür kuru kalacak diye bir kaide yok. Bunun için belirtilen önlemleri almanız ve kendinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha sağlıklı bir cilt ve dudaklar için genetikler tek ölçüt olamaz.