Dünya Estetik Raporu Açıklandı! Türkiye'de En Çok Hangi Estetik Ameliyat Yapılıyor?

Dünya genelinde yapılan estetik ameliyatlarla ilgili rapor hazırlayan ISAPS (Uluslararası Estetik ve Plastik Cerrahi Derneği) 2019 yılında en çok hangi ameliyatın yapıldığını açıkladı. Verilere göre Türkiye'de burun estetiği ameliyatı ilk sırada.

ISAPS'ın hazırladığı rapora göre dünyada en çok botoks, Türkiye'de en çok burun ameliyatı yapıldı.

DHA'da yer alan habere göre, Dünya genelinde yaklaşık 13 milyon kişi estetik operasyon geçirdi. Dermatoloji Uzmanı Dr. Dilek Başaran, geçen yıla göre yüzde 7.6'lık bir artışın olduğunu söyledi ve 18 yaş altı grupta burun ameliyatının öne çıktığını açıkladı. Başaran, 18 yaş üstü gruplarda en çok yapılan işlemin botoks olduğunu belirtirken, ikinci sırada hyalüronik asit dolguların geldiğini aktardı.

Başaran, 6 milyon kişinin botoks işlemi yaptırdığını, 4 milyonun üzerinde dolgu işlemi yapıldığını ifade etti.

Türkiye'nin burun ameliyatında ilk sırada olduğunu söyleyen Başaran, ülkemizin yurt dışından en çok hasta kabul eden üçüncü ülke olduğunu, ilk sırada Tayland, ikinci sırada ise Meksika'nın olduğunu ifade etti.

Erkeklerin de son zamanlarda estetik operasyonlara ilgisinin arttığını belirten Başaran, botoks, dolgu ve göğüs büyümesine yönelik düzeltme operasyonlarının erkekler tarafından en çok tercih edilen işlemler olduğunu söyledi.