Sonbaharda Saç Bakımına Dair Bilmeniz Gereken 5 İpucu

Sonbahar mevsiminde saç bakımının nasıl yapılması gerektiğine dair 5 maddeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Sonbahar mevsiminde saçlarımız özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Bunun sebebi, kuru havanın, değişen sıcaklıkların ve rüzgarın, saçın durumunu olumsuz etkilemesidir. Bu tür koşullar saç tellerini büyük ölçüde kırılgan hale getirir ve elektriklenmeye yol açar.

Yılın bu zamanında saçlarınıza en iyi nasıl bakmanız gerektiğine dair bazı önemli ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

1. Doğru Saç Yıkama Nasıl Olmalıdır?

Çok sıcak ya da çok soğuk su saç derisine ve saç diplerine zarar verebilir. Bu yüzden saçınızı ılık suyla yıkamanızı ve bir derece daha soğuk suyla durulamanızı öneririz. Ayrıca, sonbahar mevsiminde saç kremi kullanmak daha da önemli bir alışkanlığınız haline gelmelidir. Saç kremi kullanımı özellikle yaz sıcaklarında göz ardı edilse de, sonbaharda bu hata yapılmamalıdır. Çünkü saç kremi saç için ek bir koruma görevi görmektedir.

2. Saçı Besleme ve İyileştirme İşlemleri Nasıl Yapılmalıdır?

Saçımız sıcaklık değişimlerinden ve hava şartlarından mutlaka etkilenmektedir. Bu yüzden düzenli olarak güçlendirme işlemleri uygulanmalıdır. Saçı besleyici ve onarıcı özel maskeler bu konuda size büyük fayda sağlayacaktır. Bilmeniz gereken, saç maskelerinin biraz ısıtıldığı durumlarda çok daha çabuk emilebilir ve etkisini daha fazla gösterebilir olduğudur.

Eğer saçınızda dökülme sorunu yaşıyorsanız hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu yağı saç uçlarınıza haftada 1 - 2 defa, en az 1 saat kalacak şekilde sürmelisiniz.

3. Saçı Güzelleştirme ve Şekillendirme İşlemleri Nasıl Yapılmalıdır?

Saçın kendine has, doğal ve sağlıklı bir parlaklığı vardır. Birtakım sorunlardan ötürü bu parlaklık etkisini kaybedebilir. Bu sorunun önüne geçebilmek için A, B ve E vitaminleri içeren özel bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Bunun yanında saçlarınızın daha canlı ve yumuşak kalması için bazı karışımlar hazırlayabilirsiniz. Saç sağlığınız için bir dermatoloğa danışarak çeşitli vitamin kompleksleri ya da takviye ürünler de kullanabilirsiniz.

4. Isıtıcı Ürünleri Çok Fazla Kullanmayın

Uzmanlara göre, sonbaharda saç şekillendirici ve kurutucu elektronik aletlerin kullanımı en aza indirilmelidir. Bunun sebebi, bu tür aletlerin saçların kurumasına ve uçlarının kırılganlaşmasına sebep olmalarıdır. Ancak hepimiz, serin havalarda saç kurutma makinesi, saç maşası ya da düzleştirici olmadan saça şekil vermenin imkansız olduğunu sanıyoruz. Eğer bu tür aletleri kullanmak zorundaysanız, kullanmadan önce saçınıza ısıya karşı koruyucu bir sprey ya da krem uygulayabilirsiniz. Böylece sıcaklık veren aletlerin olumsuz etkilerinden kaçınacak ve saçınızı zararlı dış etkenlerden korumuş olacaksınız.

5. Soğuğa ve Rüzgara Karşı Saçınızı Koruyun

Soğuk hava, sonbaharda saç dökülmesinin en bilinen sebeplerinden biridir. Çünkü düşük hava sıcaklığı, saçın gerekli beslenmeyi alamamasına, bu yüzden incelip kopmasına yol açar. Bu sorunu yaşamamak için soğuk havalarda bere, şapka, kep gibi aksesuarlar yardımıyla saçınızı kapatabilirsiniz.

Siz de bu basit ipuçlarını izleyerek saçınızın her gün sağlıklı ve canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.