180 Yıl Boyunca Gizemini Koruyan, Dibi olmayan çukur; Oak Adası!

Kanada ülkesinin Nava Scotia Adası yakınlarında küçük bir ada olarak bilinen Oak Adası hakkında türlü efsaneler bulunmakta aynı zamanda kuyu birden fazla isim ile adlandırılmaktadır.İşte yıllardır gizemini koruyan Oak Adası hakkında bilmeniz gerekenler!

Modern dünyada halen ortaya çıkarılamamış birçok gizem ve keşfedilmemiş şeyler vardır. Bunların en ünlülerinden biri de kuşkusuz Kanada'daki Oak Adası ve adanın sonu olmayan çukuru. Efsaneye göre adada kimsenin tahmin edemediği bir hazine gizli olduğu söylenmektedir.

Ada, Mahone Körfezinin geniş dönemeci ile korunur. Tarihte uzun yıllar boyunca söylenti halinde günümüze kadar gelen hazine dedikodusu hala gizemini koruyor. Oak Adasında gömülü halde olan hazine için bir çok defineci servetini ve neredeyse tüm hayatını bu söylenti yada gerçek üzerine adadı. Hazinenin orada olduğu biliniyor fakat gelişen tüm teknolojiye rağmen çıkarılamıyor. Hatta kuyunun birden fazla bölgesine bile henüz girilmiş bile değil!

Ada 1795 yılında tesadüfen keşfedilmiştir.
Daniel McGinnis adında 16 yaşındaki bir genç yürürken rastgele denk gelip heyecan içinde arkadaşlarına haber vermiştir. Ve arkadaşları ile beraber bu adada keşfe çıkmıştır. Derin çukuru gördükleri zaman ise tam anlamıyla şoke olmuşlardır.
Araştırmalarına devam etmek için gerekli yerlere haberleri ulaştırıp geniş çaplı bir keşif yapılmaya başlanmıştır.
Daniel gezerken gördüğü göçük nokta ile dalda gördüğü çentikler, gencin dikkatini çekti. Bakar bakmaz göze çarpan çentiklerin, bir iple yapıldığına karar kıldı. McGinnis, bir defineye rastladığını düşündü. Hemen arkadaşlarına dönerek o yere birlikte gittiler. Fakat bu derin kuyu oldukça karmaşıktı ve maalesef tam anlamıyla anlaşılamıyordu.

Aramaları birkaç girişimden sonra sürdüren kişi, New York'lu bir maden ve deniz mühendisi olan Yüzbaşı Harry L. Bowdoin olmuştur. Önce bu Çukuru 113 feet derinliğe kadar temizledi. Buradan aşağı bir çekirdek delgi (göbek mili) sarkıttı. Delgi, 149 feet derinlikte, çimento olduğu sanılan bir şeye çarptı. O an herkes çok heyecanlandı. Acaba gerçekten su geçirmez bir hazine tam üstüne mi gelmişlerdi?

Maalesef 18 feet boyunca yukarıya sadece sarı balçık ve taş çıktı. Sonra da asıl kaya tabakası geldi.
20 delik daha açılması da hiçbir sonuç vermedi. Columbia Üniversitesi’nden uzmanlar ise, çimento sanılan madde hakkında yargılarını bildirdiler. Bu, suyun etkisiyle çukurlaşmış doğal kireç taşıydı. Bowdoin, definenin bir efsane olduğunu söyleyerek adayı terk etti.

Çukurun her ne kadar kazılırsa kazılsın, sonu gelmiyordu.

Aradan yıllar sonra yapılan yeni kazılar ve araştırmalar sonucunda, üzerinde bilinmeyen garip bir yazının bulunduğu bir taş bulundu. Taşı çıkardılar, ancak kuyuya yoğun şekilde su dolunca çalışmalar yine yarım kaldı. Çukurun belli bir yerine kadar kazı yapsanız dahi bir noktadan sonra çukura su dolmaktadır. Ve bu durum bir çok kişi tarafından lanetli olduğuna yorulmaktadır.

Bu taş yıllardan beri adada olan bir taştı!

Yabancı dillerden bir profesör yaptığı uzun çalışmadan sonra taşın üzerinde yazan yazıyı yorumladığını söyledi :

10 adım aşağıda iki milyon sterlin!

Fakat son bir cümle daha vardı ama o cümle silik olduğundan dolayı maalesef hiçbir zaman anlaşılamadı. Taş Halifax da sergilendi ve bu tam anlamıyla bir hataydı. Açıklanamayan bir nedenden dolayı taş kayboldu veya çalınmıştı. Güvenlik kamerası görüntüleri de yoktu ve bir delil olmadan taş sırra kadem basmıştı.

Yapılan her araştırmada bambaşka düzenler ve yerler keşfedilen bu Adada, ne kadar derine inilirse inilsin bir şekilde bir noktadan sonra devamlı su basıyordu. Bu da bir çok kişinin pes etmesine neden olmuştur. Ama bir çok kişide böyle tesadüflerin olmasından sonra adada hazine olduğuna daha çok inanmıştır.

Son olarak 2016 yılının Ocak ayında; Roma’dan kalma bir bıçağa rastlandı. Ve bu olay bir çok teoriyi yerle bir etmiştir. Edinilen bilgiye göre asırlar öncesinde burada savaşlar yapılmış ve çok önceden keşfedilmiştir.
Romalılar, Vikingler, korsanlar belki hatta uzaylılar!

Çukuru kimin oluşturduğu ise hala gizemli bir soru.

Gizemli ve kimine göre lanetli olan çukur Oak Adasında;
Yıllar, hatta asırlar boyunca günümüze kadar araştırmalar hiç durmamıştır.
Ve çukurun sonu halen görülmemiştir.