Bilgisayar Tarihine Adını Altın Harflerle Yazdıran Kadınlar!

Bilgisayar ve bilgisayar mühendisliği daha çok erkek işi ve ilgisi bir alan olarak görülse de aslında durum öyle değildir. Bilgisayarın tarihinde kadınların yaptığı işler daha geniş bir yelpazededir.

Bilgisayar ve bilgisayar mühendisliği daha çok erkek işi ve ilgisi bir alan olarak görülse de aslında durum öyle değildir. Bilgisayarın tarihinde kadınların yaptığı işler daha geniş bir yelpazededir. Günümüzde bilgisayar ve bilgisayar teknolojilerinin daha çok erkek işi olmasının altında yatan gerçeklik 1980 yılında başlamaktadır. 1980 yılı itibariyle bilgisayar üretimleri daha çok erkeklere yönelik bir işleyiş içine girmiş ve bu sebeple kadınlar bilgisayar ile mesafeli bir noktaya gelmiştir. Son yıllarda bu düzen tekrar değişim göstermekle birlikte artık kadınlarda bilgisayar ve bilgisayar sisteminde söz sahibi olmaya başlamış, ilgileri de bu yönde artış göstermiştir. İşte bilgisayar tarihine adını altın harflerle yazan kadınlar.

Tarihin İlk Programcısı Ada Lovelace

1843 yılında yayınladığı makale ile bilgisayar programcılığının önünü açan Ada Lovelace’den yaklaşık 100 yıl sonra ilk bilgisayar programı üretilmiştir. Bir çeşit matematiksel hesapların belli bir ölçüde programlanabileceğini makalesinde belirten Lovelace 13 yaşındayken tasarladığı bu matematik çözümlerini işleyen makine ile ilk bilgisayar programcılığının temelini 100 yıl önceden atmıştır. O yıllarda kadınların kendi adını kullanması yasak olduğundan dolayı yaptığı buluşlara kendi ismini veremeyen Lovelace’nin onuruna bazı programlar onun adı ile anılmakta ve her yıl ekim ayının ikinci Salı günü onun adı ile kutlanmaktadır.

Kodlama ve Veri Yönetimi

eniac-women-programmers-feat.jpg

İkinci Dünya Savaşı yıllarında modern bilgisayarın temelleri atılmıştı ve bu yıllarda kodlama ve veri yönetimi diye bir alana ihtiyaç duyulmakla birlikte bu iş bir kadın işi olarak lanse edilmişti. Bu sebeple Amerika Birleşik Devletleri kendi modern bilgisayar çalışmalarında bu alanda 6 kadını görevlendirdi. Bu kadınlar kodlama ve veri yönetimini sağlayarak modern bilgisayarın gelişmesine ön ayak oldular. Bu kadınlardan biri yaptıkları çalışmalara dair kitap dahi yazmış olmasına rağmen, gerekli değeri bulamadılar ve isimlerinin üstü kapatılmaya çalışıldı.

Angela Robles: İlk E-Kitap

İspanyol mucit Robles ilk e-kitap okuyucusu olarak tarihteki yerini almıştır. Kendi cihazını üreten ve patentine de sahip olan Robles bu alanda ilk fitili ateşleyen kişi olmuştur ve ürettiği cihaz hala İspanya Teknoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

İşte Diğer Kadınlar

  • İlk bilgisayar tabanlı telefon – Erna Schneider Hoover
  • Roberta Williams
  • Sophie Wilson
  • Hedy Lamarr
  • Carol Shaw
  • Barbara Liskov
  • Jean Samet
  • Grace Murray Hopper
  • Margaret Hamilton
  • Radia Perlman (İnternetin annesi olarak bilinir)