En İyi 4 Salgın Filmi! Koronavirüsü Önceden Bilen Yönetmenler!

İçerisinde bulunduğumuz süreç dünya için adeta bir kırılma noktası gibi. Koronavirüs sebebiyle yaklaşık bir yıldır tüm insanlık yaşamı büyük bir etki altında iken bu etkiyi daha önce hisseden bazı yönetmenler bu fikirlerini sinemaya taşımışlar.

İçerisinde bulunduğumuz süreç dünya için adeta bir kırılma noktası gibi. Koronavirüs sebebiyle yaklaşık bir yıldır tüm insanlık yaşamı büyük bir etki altında iken bu etkiyi daha önce hisseden bazı yönetmenler bu fikirlerini sinemaya taşımışlar. Haydi bu günleri oldukça iyi anlatan en başarılı 4 salgın filmine bakalım.

CONTAGİON (SALGIN) – imdb 6,7

İçerisinde bulunduğumuz koronavirüs sürecini en iyi anlatan filmlerden biri olan salgın Covid-19 ile aynı akraba olan SARS virüsüne odaklanıyor. Filmde hava yolu ile çok kolay bulaşan virüsü merkezine alan film adeta içerisinde bulunduğumuz günlerin bir kopyası gibi duruyor. Bu tarz filmlere koronavirüs sonrası merak salan kişileri oldukça tatmin edecek olan film, virüsün başlangıcının nasıl olduğuna değinmesi ise seyir zevkini oldukça katlayan unsurlardan biri olarak ön plana çıkıyor.

BLINDNESS (KÖRLÜK) - imdb: 6,6

115442998-blindness.jpg

Nobel ödüllü yazar Jose Saramago’nun aynı isimli kitabından uyarlanan film bulaşıcı bir körlüğü konu almakta. Sebebinin anlaşılmaya çalışıldığı kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan bu salgında bir kişi(Julianne Moore) dışında herkes kör olmuştur. 2008 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Fernando Meirelles’i görüyoruz.

28 DAYS LATER (28 GÜN SONRA) - imdb: 7,6

Danny Boyle’ın yönettiği, Cillian Murphy ve Naomie Haris başrolleri paylaştığı film İngiltere yapımı bir zombi filmidir. Deneylerde kullanılan hayvanları özgürleştirmeye çalışan kişiler bu esnada hayvanlardan ölümcül bir virüs kapar. 28 gün sonra terk edilmiş bir hastanede gözünü açan Jim ile filmin serüveni başlıyor.

I AM LEGEND (BEN EFSANEYİM) - imdb: 7,2

ben-efsaneyim-2-cekilecek-mi-1518030762.jpg

Bu listeye en çok yakışan filmlerden biriyle final yapalım. Ben Efsaneyim, New York’ta tek başına kalan Robert Neville (Will Smith) bu salgına çözüm bulmak için kalmıştır. Yalnızca güneş batınca ortaya çıkan virüslü insanlarla boş New York sokaklarında mücadele halinde korku ve gerilim dolu dakikalar yaşayacağınız filmin yönetmen koltuğunda Francis Lawrence oturmakta.

Bonus: Maymunlar Cehennemi serisini bonus film olarak buraya bırakalım sizin için. Başarılı serisi ile bir salgın filmin ötesine geçen seriyi bu sebeple bonus olarak veriyoruz.