En İyi Kadın Temalı Filmler!

Kadınlar anaerkil toplum geleneğinden sonra ötekileştirilmiş bir varlıktır ve bu ötekileştirme ile birlikte kadınlar tarih boyunca her zaman var olma çabası içerinde olmuştur.

Kadınlar anaerkil toplum geleneğinden sonra ötekileştirilmiş bir varlıktır ve bu ötekileştirme ile birlikte kadınlar tarih boyunca her zaman var olma çabası içerinde olmuştur. Şiirde, romanda, müzikte, sinemada, icatta her zaman parmakları bulunan kadınların isimleri her zaman arka plana itilmiştir. Bu içerikte kadınların var olma çabasına kamera tutmuş bazı filmlere dokunacağız ve işte o en iyi kadın temalı filmler ile karşınızdayız.

Frida (2002)

firda.jpg

Sürrealist ressam Frida Kahlo’nun hayatının beyaz perdeye uyarlandığı bu film Meksikalı kadın ressamın varoluş fikirlerine odaklanıyor. Dönemin tüm baskılarına göğüs geren ve mücadele veren Frida özgürlüklerinin peşinde koşmaktadır. Günümüze ışık tutan bir kadın mücadelesi veren Frida’nın hayatını bu filmde izlemek mükemmel bir deneyim olacaktır.

Agora (2009)

agora-fragman-6872700-1160-640x360.jpg

Agora kadın bir filozof olmanın ne demek olduğuna ışık tutan bir film. Baskı zulüm ve yok saymaların geçtiği dönemin İskenderiye’sinde var olma çabası içerisinde olan Hypetia hem matematikçi, hem astronom hem filozof bir kadındır. İç çatışmaların ve baskıların zirve yaptığı 4. Yüzyıl’dan günümüze seslenen Hypetia kadının var oluşuna dair büyük bir direniş göstermiştir.

Amelie (2001)

wp2078734.jpg

Genç bir kadının başka insanların mutluluğu için uğraştığını konu edinen film kadının yalnızlığını gözler önüne sermektedir. Etrafındaki tüm insanların yalnızlıklarını gidermeye çalışan bu güleç genç kadının içine düşeceği yalnızlık ile nasıl baş edeceği ise büyük bir meçhuldür. İşte size genç kadın Amelie’nin büyük yaşamına gitme fırsatı. Muhakkak izlemeniz gereken filmlerin başında gelmelidir.

Sabır Taşı (2012)

hero-patiencestone-2013-4.jpg

Sıra dışı bir kadın filmine gitmeye hazır olun. Sizi Ortadoğu’nun iç savaşlarında kadın olmaya götürecek olan bu filmde kadının kocasına karşı vefasına, kendini keşfetmesine ve gösterdiği vefaya karşın lanetlenmesine tanık olacaksınız.