Sende Oyuncu Olabilirsin! Nasıl mı?

Birçok insanın hayalinde yatan meslek oyunculuktur. Gerek televizyonda herkese görünmek, gerekse rol yapma hissiyatı insanlarda böyle bir istek doğurabilmektedir. Herkesin yapmayacağı; ama aynı zamanda herkesin yapabileceği bir iş olan oyunculuk

Birçok insanın hayalinde yatan meslek oyunculuktur. Gerek televizyonda herkese görünmek, gerekse rol yapma hissiyatı insanlarda böyle bir istek doğurabilmektedir. Herkesin yapmayacağı; ama aynı zamanda herkesin yapabileceği bir iş olan oyunculuk bazı ince detaylar gerektirmekle birlikte oyunculuk kalitesi de kariyer açısından belirleyici asıl etken olabiliyor. Peki bu mesleği yani oyunculuğu sizde yapamaz mısınız? Elbette ki yapabileceğiniz bir iş, hayalinizdeki meslek oyunculuk ise ve beraberinde emekte verirseniz oyunculuk basamaklarını tırmanmaya başlayabilirsiniz. Bu içerikte bazı sırlar vererek size oyunculuk kariyerinize adım atmanızda yardımcı olacağız. Hazırsanız başlayalım.

İyi Bir İzleyici Olmak

İyi bir oyuncu olmak için öncelikle iyi bir izleyici olmak gerekmektedir. Gözlem yaparak kişilerin tavırlarını, davranışlarını ve tepkilerini kafanıza kazıyabilirsiniz. Bu gözlem etrafınızdaki insanlara dair olabilir, doğaya dair olabilir ve izlediğiniz şeylere dair olabilir. Etrafınızdaki insanları iyi gözlemleyerek birçok duyguyu anlamayı başarabilirsiniz ve bu duygular oyunculuk yapabilmeniz için size güven vermeye başlayacaktır. Yine izlediğiniz film ve dizilerdeki oyuncuların tepkilerine odaklanarak iyi bir izleyici olabilir ardından bu duyguları kendi benliğinize yerleştirebilirsiniz. Oyunculuk adına ilk olarak bu adımı atmanız gerekmektedir.

Ayna Karşısında Oynamak

aynaa.jpg

Öğrendiklerinizi sergileme şansına varmak ve bunları tecrübe etmek adına kendi kendinize çalışmalar yapabilirsiniz. Ayna karşısına geçerek belirlediğiniz bir karakterin jest-mimiklerini yapmaya çalışın ve hatta aynadaki kişi ile konuşun. Birçok insan özgüven sorunu yaşarken bu ayna çalışması ile birlikte özgüven kazanma yoluna girişebilirsiniz. Ayrıca oynamak için aynaya ihtiyacınız olmayabilir. Kendi kendinize sohbetler edin. Sinirli birinin sorusuna, narin başka biri olarak cevap verin örneğin ve bunları çeşitlendirin. Birileri belki size deli diyecektir; ancak siz oyunculuk basamaklarını tırmanmakla uğraşacaksınız.

Kendi Duygularınızı Dinleyin

İnsan çok fazla izlese bile ortaya çıkaracağı oyunculuk kendi içindeki duygularla orantılıdır. İşte bu duygular sizin oyunculuk kariyerinize adımlarınızı belirleyecektir. Peki bu duyguları ne kadar tanıyorsunuz? Örneğin ağladığınız bir anda kendinizi gözlemlediniz mi? Nasıl hisler içerisinde oluyorsun ve ellerin nasıl hareketler yapıyor, yüzün nasıl bir şekil alıyor, gözlerin nasıl bakıyor? Bu duygu durumları içerisinden kendinize iyi bir oyunculuk kariyeri çıkarma şansınız var. Yeter ki duygularınızı da gözlemleyebilin. Yaşanan olaya dair tepkilerinizi ölçün, belki olayın sıcağında bu tepkilere odaklanmak güç gelebilir; ancak olay sonrası oturup tepkilerinizi ölçün ve bir yerden sonra artık tüm tepkilerinizi gözlemlemeyi öğreneceksiniz. Ayrıca kişinin kendini gözlemlemesi psikolojik açılardan da oldukça rahatlatıcı bir etki sunmaktadır.