Etik Alışveriş Nedir? Neden Dikkat Edilmeli?

Yaşamımızı sürdürdüğümüz dünyaya insanlar eli verilen tahribat her geçen gün daha fazla artış göstermekte ve bu tahribatlardan bir etki daha sayacak olursak bu da karbon salınımı olarak görülebilir.

Yaşamımızı sürdürdüğümüz dünyaya insanlar eli verilen tahribat her geçen gün daha fazla artış göstermekte ve bu tahribatlardan bir etki daha sayacak olursak bu da karbon salınımı olarak görülebilir. Moda endüstrisinin uçaklardan daha fazla karbondioksit üretimi salgıladığı gerçeği düşünülerek etik alışveriş diye tabir edilen bir olgu ortaya çıkmaya başladı. Etik alışveriş kişilerde modanın yarattığı tahribatı indirgemede bilinç sağlama amacındadır.

55eace8bf018fbb8f897ea65.jpg

Modanın çevreyi bu kadar kirletebildiğini veya tahrip edebildiğini düşünememe sebebiyle böylesi çılgınca alışverişin önünü almak sizin için gerekli değildi; ancak artık moda endüstrisinin çevreye ne derece ciddi zarar verdiğini biliyorsunuz ve belki de etik alışveriş kurallarına bundan sonra sizlerde dikkat edebileceksinizdir. İşte etik alışveriş için bazı önerileri sizler için derledik.

Tüketim Çılgınlığına Son Verme

etik-tuketici.jpg

Sürekli yeni bir şeyler almak ve bu doğrultuda arz-talep ilişkisine dönüşen alışveriş çılgınlığı beraberinde yeni üretimler getireceğinden dolayı sizi tüketiminiz ile paralel olarak bu endüstrinin yeni ürünler üretmesine olanak sağlıyorsunuz. Bu sebeple tüketim çılgınlığı, yani fazladan sürekli alışveriş yapma huyunuzu bir kenara bırakarak etik alışverişin ilk kurallarından bir tanesini yerine getirebilirsiniz.

Tüketim çılgınlığına son verip sürekli yeni ürünler almak yerine evde giyilmeyen eski şeyleri deneme fikrine girişebilirsiniz. Bu evdeki giyecekler ile belki de yeni bir tarz yaratma şansınız bile olabilmektedir. Bunlara dikkat ederek etik alışveriş için adımlar atacağınız bu yolda emin olun eski şeyleri giymek ve değerlendirmek hem sizi daha çok mutlu edecektir hem de ekonomik olarak daha rahat ettirebilecektir.

Tüketim çılgınlığı veya sürekli alışveriş yapmanız karbon salınımı ile birlikte ciddi bir oranda su tüketimini de beraberinde getirmektedir. Su tüketimi ile birlikte çevresel sorunlara davetiye çıkarıldığı gerçeğini göz ardı etmeden belki de tüketim çılgınlığını bir kenara koyarak bu su tüketimini de bir şekilde durdurma yoluna girişebilirsiniz.

Son olarak etik alışveriş olarak doğal ürünlere yönelmeniz yine oldukça faydalı olacaktır. Tekstil sektöründen ortaya çıkan kimyasal birçok ölümcül madde çevreye zarar verirken etik alışveriş ile yöneleceğiniz doğal giyimlerle birlikte buna kendinizce son vermiş olacaksınız.