Kadın Model Nasıl Olunur? Manken Olma Şartları ve Bilinmeyenler!

Manken olmanın günümüzde kolay bir meslek olarak algılanmasından ötürü bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettik. Model nasıl olunur ve manken olurken nelere dikkat edilmeli hepsini yazdık. Manken olma şartlarını duyduğunuzda şaşıracaksınız...

Günümüzde pek çok ünlü model, çeşitli podyumlarda endamını sergileyerek bizlere adeta görsel şölen yaşatıyor. Kimi zaman bazı markalarla anlaşmalı şekilde fotoğraf çekilirken, kimi zamansa sahnelerde boy göstererek meslek haline gelmiş olan modelliği icra ediyorlar. Bu yazımızda sizlere nasıl model olunur, kadın model olmanın şartları ve model olmaya giden yolda ne gibi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz bunlardan bahsedeceğiz.

Model Olmak Kolay mıdır?

Bizler her ne kadar podyumda yürüyen ve sadece fotoğraf çekilen insanlar görsek de aslında modelliğe giden yol bir o kadar zor ve meşakkatli. Çünkü fiziğinizin ve vücut sinir sağlığınızın zirvede olması ve hep bu seviyede kalması gerekiyor. Dümdüz şekilde yürüyebilmek için saatlerce prova çalışması ve genel baz alındığında günlerini yalnızca güzel ve estetik yürüyebilmek için harcadıkları gerçeği insanlara hayret verici gelebilir. Ancak bu tarz provaların sürekli olarak uygulandığını belirtelim. Model kazançlarının güzel olmasının arkasında bu fiziğe ve estetik yürüyüşe herkesin sahip olmaması yatıyor. Beraberinde gelen günler, aylar süren sahne öncesi çalışmalar da cabası. Bu yüzden eğer model olma gibi bir düşünceniz varsa gerekli şartları karşılayıp karşılamadığınıza iyice göz atmanız gerekiyor. Bu şartlar oldukça basit olup, gerçekleştirmesi görüldüğü kadar kolay olmamaktadır.

Kadın Model Olma Şartları

  • Model olmak için fizik ölçülerinizi incelemeniz gerekmektedir. Modellik şartlarını sizler için araştırdık ve aşağıda yer alan şartları karşılayıp karşılamadığınızı inceleyebilirsiniz.
  • Boyunuz en az 1,70 m olmalıdır. Modeller ideal uzunlukta gözükmelidir. Ne çok uzun ne de çok kısa.
  • Yürüyüşünüz ve vücudunuz estetik olmalıdır. Sağa sola sapmadan, ufak kaymalar olmadan dümdüz ve iddialı bir şekilde yürümelisiniz.
  • Vücut ölçüleriniz abartılı olmamalıdır. Geniş kalça, kalın bel ve büyük göğüs yerine normal beden kalça, ince bel ve küçük göğüslü kadınlar model olmak için uygundur.
  • Bacak boyu çok önemlidir. Bir kadının bacağı aynı zamanda estetiği simgeler. Bacak boyunuzun uzun ve vücudunuza oranla güzel gözükmesi şarttır.
  • Çeşitli pozlar verebilmelisiniz. Hem fotoğraf çekimlerinde hem de podyumda yürüyüş yaparken poz vermeye hazır ve iddialı bir görünüme sahip olmalısınız. Bunu da poz verme alıştırmaları yaparak geliştirmeniz mümkün.

Manken Olmak Pratik Gerektirir

Mankenlik veya modellik adına ne derseniz diyin, bazı özelliklerin genetik olarak etkilediğini az çok anlamışsınızdır. Eğer vücut yapınız mankenlik için uygunsa sizler de manken olabilme ihtimalinizi değerlendirebilirsiniz. Bu mesleğin oldukça yorucu ve pratik gerektirdiğini unutmayın. Yalnızca yürüyerek değil, günler ve aylar boyu yaptığınız pratikler sayesinde estetik bir yürüyüşe sahip oluyorsunuz. Herkesin kolaylıkla yapabileceği bir meslek olmadığından büyük markalarla anlaşan modeller, kaydadeğer paralar kazanmaktadır.