Aç Karnına Çay Kahve Tüketmek Mide Hastalıklarına Neden Olur!

Günümüzde pek çok insanın aç karnına sıcak içecekler içtiği görülüyor. Sinema dünyasının da etkisiyle yapılan bu eylem aslında çeşitli mide hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Aç karnına çay ve kahve tüketimi mideye nasıl zarar verir?

Ülkemizde çay tüketim sıklığı göz önünde bulundurulduğunda ortalamanın ne kadar yüksek olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Özellikle dünyada İngiltere ve Türkiye'de yaşayan insanlar her gün çay içiyor. Ülkemizde yetişmesinin de büyük bir önemi var. Ancak çay içmek kimi zaman pek bilinmeyen zararlara davetiye çıkarabiliyor. Özellikle de yeni uyanan bir insanın kahvaltı etmeden ilk olarak çay tüketmesi ilk başta zararlı gözükmese de sonraki yıllarda ortaya çıkabilecek belli başlı sorunların temeli haline gelebilir. Peki yalnızca sıcak bir içecek olan ve stresimizi kökünden alıp götüren rahatlatıcı etkisiyle bilinen çay nasıl zarar verebilir? Bunun cevabı ise başka bir rahatsızlıkla ilişkili. Yazımızda açıklayacağımız üzere çayın sizlere olası zararlarından bahsedeceğiz.

Aç Karnına Çay İçmek Zararlıdır!

Çayın aç karnına içildiğinde zarar verdiğini nereden biliyoruz, eminim bunu merak etmişsinizdir. Belli başlı mide rahatsızlıklarına sahip insanların beslenmeleri hastalığın ilerlemesinde veya durmasında önemli rol oynuyor. Doktorların da söylediği üzere aç karnına yenilen besinlere dikkat edilmeli. Çay, kahve gibi içecekler aç karnına içildiğinde midenin dengesini bozarak mideye zarar verebilir. Bazı rahatsızlıklar için geçerli olan bu durum karşısında sağlıklı insanların da aç karnına çay ve kahve içmeyerek olası sorunların yaşanmasının önüne geçebileceği belirtiliyor. Peki hangi mide hastalıkları aç karnına çay içtiğinizde sizi rahatsız eder?

Gastrit ve Çay İlişkisi

Gastrit hastalığına sahip olanlar bilir ki aç karnına veya akşamları yenebilecek her türlü besin, dikkat edilmediği takdirde karın ağrısına neden olabilir. Bu tarz sızlamalar ve yoğunluklu sıkıntılarla karşılaşmamak için beslenme planı oluşturulmalıdır. Gastriti olan insanların mideleri oldukça hassastır. Özellikle de sabah uyandığınızda boş ve savunmasız olan midenizi sıcak bir içecekle doldurduğunuzda mide zarı iltihabınızın daha kötü olmasına neden olabilirsiniz.

Aç Karnına İçtikleriniz Gastrit Yapabilir!

Bazı insanlar, gastrit hastalığına sahip olmadığı için aç karnına istediğini yiyip içebileceğini düşünebiliyor. Ancak bu rahatsızlığın düzensiz beslenme ile ilişkili olduğu ve sonradan da ortaya çıkabileceğini es geçiyorlar. Mide ağrılarına şahit olmamak ve sağlığınızı korumak için sabah kahvaltı yapmadan bu tarz içeceklerden uzak durmak en iyisi olacaktır. Filmlerde alışmış olduğumuz uyanır uyanmaz kahve içme deneyimi ise gerçek hayata uygulandığında ciddi sıkıntılarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Gastrit'in Sonraki Evresi Mide Ülseri

Gastrit hastalığını dikkate almayanlar ileri zamanlarda mide ülserine yakalanabilir. Bu da ciddi bir rahatsızlıktır ve midenin iç yüzünün belli bir kısmı aşınırsa meydana gelir. Tedavi edilmez ise ciddi mide ağrılarına sebep olabilir.