Boyun Ağrısı Nasıl Geçer? Boyun Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Boyun ağrısını hafife almak ileride çeşitli sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Genellikle akıllı cihazlara bakarken veya klima etkisi ile oluşan boynu ağrısı kimi zamanda fıtık veya tümör gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Teknoloji severlerin başına sık sık gelebilecek bir durum olan boyun ağrısından bahsedeceğiz. Başlangıçta bu masum görülen rahatsızlık farklı hastalıkların habercisi de olabilir. Ancak yine de çoğunlukla dikkatsizliğin ve teknolojik alet kullanımına bağlı olarak yaşanmaktadır. Boyun ağrısı, genellikle bir gün kadar sürmektedir. Ancak düzenli olarak boynunuzun duruşuna dikkat etmiyorsanız bu durum sürekli hale gelebilir. Yine de boyun ağrılarına karşı alabileceğiniz önlemler ve boyun ağrısıyla ilgili daha önce dile getirilmemiş hastalıklardan bahsedeceğiz. Telefon, tablet ve bilgisayar kullanırken dikkatli olursanız hiçbir önleme gerek kalmadan boyun ağrısıyla uğraşmak zorunda da kalmazsınız. Yine de hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı cihazlarla ilgilenirken hangi pozisyonda durmamız gerektiği başta olmak üzere pek çok konuya değineceğiz.

Boyun Ağrısı Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Genellikle boyun ağrısı rahatsızlığının ileri seviye ve süreklilik durumlarında boyun fıtığı ihtimali vardır. Zaman zaman boyun fıtığı ile karşılaşılabilir. Hatta kimi zaman kişi boyun fıtığı olmadığı halde bu teşhis konulabilmektedir. Çeşitli tetkiklerin yaptırılmasında ve zamanla bu sorunun devam etmesi halinde boyun fıtığı olup olmadığı konusunda bir karara varılmalıdır.

Boyun Ağrısına Karşı Ne Yapılır?

Boyun ağrısıyla karşılaşmamak için veya karşılaşıldığında kısa sürede ağrının sona ermesi için bazı egzersizlerin yapılması tavsiye ediliyor. Eğer düzenli olarak egzersiz yaparsanız boyun ağrısını minimize eder ve sonrasında kalıcı olarak bu ağrıdan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda uyku pozisyonunuzla beraber yastığınızın ortopedik olması da önemlidir. Boyun ağrısına daha önce de belirttiğimiz üzere teknolojik cihazlara karşı bakış açınız da etkilidir. Düşünce bakış açısı değil, kafa açısına dikkat ediyoruz. Uzun süre boyunca, ağrı oluşumuna sebebiyet verecek bir kafa açısı ile durmamalısınız.

Boyun Ağrısı Tümör Belirtisi Olabilir

Genellikle boyun ağrısını basit geçici bir ağrı olarak yorumlasak da kimi zaman tümör veya fıtık olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu konuda teşhisi kendi kendimize koymak yerine en kısa sürede doktora giderek gerekli tetkikleri yaptırmak şart. Kesin sonuç için ortopedi bölümünden randevu alabilirsiniz.

Boyun fıtığı olması durumunda kol ağrısı, kolda karıncalaşma, güçsüzlük gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Eğer fıtık bölümde ise bu sefer de sırtta ağrı yapabilir. Genel olarak ense ağrısı ve boyun hareketlerinde zorlanma gibi semptomlar gözlenmektedir. Bu sebeple boynunuzdaki sıkıntının yalnızca basit bir ağrı mı yoksa çeşitli belirtilerin de beraberinde gelip gelmediğini ilk aşamada kendiniz araştırmalısınız. Daha sonra günün ilerleyen saatlerinde veya en kısa sürede doktora görünmelisiniz. Basit ağrılar da bu tarz semptomlara rastlanmadığı için duruşunuza dikkat ettiğiniz takdirde birkaç gün içerisinde geçebilmektedir.