Çok Terlemek İyi Bir Şey mi? Fazla Terlemek Zayıflatır mı?

Güneş altında spor yapmak veya normal ter seviyesinden fazla terlemek zayıflatır mı? Fazla terin zararlı olduğu ve kilo vermeniz için neler gerektiği konusunda bir yazı hazırladık. Spor yaparken çok terlemek iyi bir şey mi?

İnsanlar, daha hızlı kilo verebilmek adına kendince yöntemler geliştirmeye çalışıyor. Yağlarından bir an önce kurtulmak ve fit bir vücuda sahip olmak için çeşitli deneyler yaparken kimi zaman sağlıklarını riske edebiliyorlar. Bu tür zararlı yöntemlerden kaçınmak ve bilinçlenmek adına hazırladığımız yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Belki sizin de daha önceden denemiş olduğunu ve hali hazırda denediğiniz çok terleyerek fazla kilo verme düşüncesi üzerine konuşacağız.

Fazla Terlemek İyi midir?

İnsanların kilo vermek için yaptıkları uzun süreli aç kalma gibi hatalı olayların yanı sıra terlemekle ilgili de yanlış bilinen bir şey var. Ne kadar fazla terlenirse o kadar fazla kilo verilir algısının önüne geçmek için bilgilendirici bir yazı hazırladık. Hızlı ve sağlıklı kilo vermenin temel yolu bu tarz anlık kilo vermenizi sağlayan olayları sürekli uygulamak değildir. Bu vücudunuzun dengesini bozar ve siz kilo vermenin aksine sağlığınıza büyük bir zarar verirsiniz. Dengenizi bozmadan nasıl kilo verebileceğinize dair ufak ipuçları da vereceğiz.

Terleyerek Kilo Verilir mi?

Cevabı oldukça basit: Hayır! Terleyerek kilo verme işlemi düşündüğünüz gibi kalıcı değildir. Gerçekten kilo vermek istiyorsanız kalori yakmalısınız. Terlemek o an ki hava koşulları ve sarf ettiğiniz eforla ilgilidir.

Terlemek Su Kaybına Neden Olur

Çok sıcak bir kıyafetin içerisinde güneşin altında 10 dakika yürüyüş yaparsanız oldukça fazla terlersiniz. Ancak bu sizin kilo verdiğinizi göstermez. Bu yalnızca su kaybettiğinizi gösterir. Kaybettiğiniz onca suya karşı verdiğiniz kalori ise oldukça düşüktür. Bu yanılgının önüne geçebilmek adına terledikten sonraki kilonuzla su içtikten sonra kilonuza bir bakın. Kilo verip vermediğinizi buradan da anlayabilirsiniz. İnsanların kilo verdiğini sandıkları şey aslında vücuttan çıkan sudur. Su vücudunuz için bir ihtiyaç olduğundan ötürü yalnızca su alışverişi yapmış oluyorsunuz. Evet bir noktada terlemek insanı oldukça rahatlatır ancak bu durum abartıldığında su kaybından başka bir şey gerçekleşmez.

Nasıl Sağlıklı Kilo Verilir?

Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız koşu yaptığınız noktanın aşırı sıcak olmaması gerekiyor. Sıcak havalarda kapalı ve klimalı yerlerde spor yapabilirsiniz. Kıyafetinizin sizi hareket etmeden terletmemesi şart. Aksi takdirde terleyerek su kaybeder ve yakabileceğiniz potansiyel kalorilerin vücudunuzda kalmasına neden olursunuz. Daha az ter daha fazla kalori dengesi sayesinde zayıflamak mümkündür.

Sporunuzu kapalı alanda yapıyorsanız klimanın açık olduğundan emin olun. Kıyafetlerinizin kumaşı da sizi hiçbir şey yapmadan sıcaklatacak türden değil ise rahatlıkla sporunuzu yapabilirsiniz. Aynı zamanda spordan önce ve spor esnasında mutlaka su içmeye özen gösterin. Bu size fazladan enerji verecek ve kaybettiğiniz suyu anlık olarak telafi etmenizi sağlayacak.