Diş Taşlarından Kesin Kurtuluş Yolları!

Diş taşları her insanda doğal yollarla dişte biriken sert bir katmanlar sorunudur. Diş tartarı olarak da bilinen bu sorun oldukça rahatsız edici bir görüntüye sebep olmakla birlikte, kişinin dişlerinde ve dilinde istemsiz sağlıksız bir hissiyat ortaya

Diş taşları her insanda doğal yollarla dişte biriken sert bir katmanlar sorunudur. Diş tartarı olarak da bilinen bu sorun oldukça rahatsız edici bir görüntüye sebep olmakla birlikte, kişinin dişlerinde ve dilinde istemsiz sağlıksız bir hissiyat ortaya çıkarmakta. Kimyasal bir tepkime sonucu ortaya çıkan bu tabakalaşma da ana unsur ağızda bulunan bakterilerdir. Bu bakteriler ile birlikte tükürükte bulunan bakteriler ile kimyasal tepkimeye girerek böylesi bir sorun ortaya çıkarır. Ortaya çıkan bu tabakalaşma dişlerin ön yüzünde oluşunca görüntü olarak kişiyi rahatsız edebilirken, dişlerin arka taraflarında bu tabaklaşma daha yoğun miktarda gözlemlenir. Bu tabaklaşma zamanla diş köklerini zayıflatarak dişlerin zayıflamasına neden olabilmektedir.

2156-001.jpg

Bahsedilen tabakalaşmaya karşın düzenli diş fırçalama yaparak çözüm bulmak yetersiz olacaktır. Diş macunun bile etkide bulunabildiği bu tabakalaşmaya karşın diş ip kullanmak oldukça faydalı olabilecektir. Bu tabakalaşmaya karşın bazı diğer etkili yolları da paylaşacağımız bu içerikte sadece diş taşlarından kurtulmakla kalmayacak, aynı zamanda oldukça sağlıklı dişlere de kavuşmuş olacaksınız. Doğal olan bu yolları öğrenmeye hazırsanız başlayalım.

Ceviz Kabuğu

Cevizin kendisi oldukça faydalı bir besinken, kabuğu da oldukça faydalı şeylerde kullanılabilmektedir. Anti bakteriyel özelliği bulunan ceviz kabuklarından yaklaşık olarak 50 gr. Alıp bir bardak suda kaynatın. Bu kaynama süresi yaklaşık olarak 20-25 dakika aralığında olması gerekirken, ardından 10 dakikalık bir bekleme süresi gereklidir. Bu bekleme süresinden sonra diş fırçanızı bu suya batırarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Karbonat ve Tuz

Karbonat birçok tarifin içerisinde kendisine yer bulan büyülü bir maddedir ve bu büyüsü tuz ile birleşince diş taşlarına karşı oldukça etkileyici olmaktadır. Bir düzenleyici etkisi gösteren karbonata ek olarak, anti bakteriyel özellik taşıyan tuzun birleşmesi sonucu diş taşlarından kurtulmak oldukça mümkün. Diş taşlarının ortaya çıkması ile birlikte veya periyodik olarak bazı süreçlerde bu karışımı kullanmanız mümkün. Eşit miktarda karbonat ve tuzu birbirine ekleyerek ıslattığınız diş fırçanızı bu karışıma batırarak dişerinizi fırçalayabilirsiniz. Günlük olarak çok sık yapmamanız gereken bu tarifi iki günde bir uygulamak daha iyi olacaktır.

Limon Suyu

Oldukça basit ve günlük olarak iki kez kullanılabilecek olan son tarifimiz için sadece limon gerekiyor. Limondan sıktığınız suyu dişlerinizi fırçaladıktan sonra kullanabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalama işlemi bittikten sonra, diş fırçasını bu suya batırıp dişlerinizi 15 saniye kadar da böyle fırçalamanız etkili olacaktır. Limonun asidik özelliği diş taşlarına karşı etkileyici bir sonuç ortaya koyacaktır.