Evde Nasıl Kilo Verilir? Aç Kalarak Kilo Vermek Sağlıklı mı? Metabolizma ve Diyet İlişkisi

Evlere kapanmanın ve kış mevsiminin yağlanmamıza yol açtığı bir dönemde geçiyoruz. Evde kilo vermenin tek yolu kendinizi uzun süre aç bırakmak değil. Aç kalarak kilo vermek sağlıklı mı? Bu sorunun cevabını ve alternatif diyet yöntemlerini konuşacağız.

Kış geldi ve soğuk havalar karşısında bağışıklığımızı güçlendirmek adına ister istemez besinlere yöneliyoruz. Koronavirüsün de yaygınlaşmasıyla evlere kapandık. Evde durdukça insan ister istemez besin tüketiyor. Peki tüketilen bu besinler bize yağ olarak geri dönerse ne yapacağız? Evde kilo vermek için en uygun yöntem hangisidir? Aç kalarak kilo vermek sağlıklı mıdır? Bu tip sorulara yanıt bularak ev ortamında nasıl kilo verebilirsiniz bundan bahsedeceğiz.

Evde normal yaşantınıza devam dahi etseniz kilo alma riskiyle karşı karşıya kalmanız işten bile değil. Bunun sebebi ise eski hareketli yaşantınıza göre beslenmenize devam ediyor oluşunuz. Beyniniz eski tempoya göre beslenmeye alışkın olmasına karşın siz eski tempoda kalmadığınız için ister istemez kilo alıyorsunuz. Sağlıksız bir şekilde veya aniden alınan kilolar size yağ olarak dönebiliyor. Tüm bunlardan kurtulmak için ise akla ilk olarak diyet yapmak geliyor. Peki nasıl bir diyet sizi bu yağlardan kurtarabilir?

Aç Kalarak Kilo Vermek Sağlıklı mı?

Hareketsiz yaşamda aldığınız kiloları tekrar verebilmek için kendini aç bırakan insanlar oldukça fazla. Ancak bu orta vadede size bağışıklığı düşük ve sağlıksız bir vücut olarak geri dönebilir. Özellikle virüsün bu kadar yaygınlaştığı bir dönemde bağışıklık gücünüzün azalması sizin aleyhinize olacaktır. Grip türevi basit rahatsızlıklar bir yana koronavirüse yakalanmanız durumunda vücudunuz bununla mücadele etmede sıkıntı çekebilir. O yüzden yapmanız gerekenleri anlatmadan önce yapmamanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Kendinizi uzun süreli açlıklardan uzak tutun. Az yiyerek ve uzun süreli yemek yemeyerek kilo verseniz dahi bunun kat ve kat fazlası zararla karşılaşacaksınız.

Kilo Vermek İçin Hareket Edin

Birçok insan evde olduğu için hareket etmenin imkansız olduğunu öne sürüyor ve spordan kaçınıyor. Oysa ki evde de rahatlıkla günlük hareket ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz pek çok egzersiz bulunuyor. Bu egzersizlerden birkaç tanesini günlük olarak uygulayabilirsiniz. Gün içerisinde evde yapacağınız yürüyüşlerin dışarıda yaptıklarınızdan pek de bir farkı yoktur. Evde hafif tempo ile yürüyüş yaparsanız günlük hareket ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu da kalori yakmanızı sağlayacaktır. Kalori yakımının yanı sıra metabolizmanıza da büyük katkısı mevcuttur.

Metabolizma Hızınızı Arttırarak Kilo Verin

Metabolik hızınız arttığı vakit kilo vermek daha da kolaylaşacak. Az ve uzun aralıklarla yemek yerine az ama sıklıkla besin tüketmek çok daha sağlıklıdır. Böylelikle metabolik hızınızı spor ve beslenme düzeniyle arttırmış olursunuz. Bağışıklığınız riske etmeden beslenme düzeninizden vazgeçmeyin. Her daim hareket edebileceğinizi unutmayın ve ev içerisinde yürüyüş yapabileceğinizi bilincine varın.