İsveç'te Dikkat Çeken Keşif! İnek Sütü Tüketen Annelerin Çocuklarında Gıda Alerjisi Riski Düşüyor

İsveç'te yapılan araştırma sonucu, bebeklerini emzirme sürecinde inek sütü tüketen annelerin çocuklarında alerjik hastalıkların oranında azalma görüldü.

News Medical Life Sciences sitesinde yer alan habere göre, İsveç'te bulunan Chalmers Teknoloji Üniversitesinde, çocuklardaki alerjik reaksiyonlarla ilgili bir çalışma yapıldı.

500'den fazla İsveç'li kadının katıldığı çalışmada, annelerin beslenme alışkanlıkları ve bir yaşındaki çocukların gıda alerjisi semptomları incelendi.

Araştırma ekibi lideri Mia Stravik, sağlıklı bir yaşındaki çocukların annelerinin, emzirme sürecinde alerjik reaksiyonu olan çocukların annelerinden daha fazla inek sütü tükettiğini tespit ettiklerini söyledi.

Çalışma ekibinin bir diğer üyesi Profesör Ann - Sofie Sandberg, bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlayan içeriklerin bulunmasının, annenin emzirirken daha fazla inek sütü tüketmesiyle çocuklarda alerjik reaksiyonların düşmesi ilişkisini açıklayabileceklerini ifade etti.

Araştırma kapsamında, annelerin gebeliklerinin 34. haftasından başlamak üzere, doğumdan 1 hafta ve 4 ay sonra beslenme alışkanlıkları, çocukların ise bir yaşına geldiklerinde atopik egzama, gıda alerjisi ve astım gibi rahatsızlıklarının olup olmadığı uzman hekimler tarafından incelendi.