Kan Şekerini Dengede Tutmanın Yolları

Kan şekerini dengede tutmanın yolları nelerdir? İster istemez bazen tatlıyı fazla kaçırabiliriz. Bu sağlıklı insanlar için bile sıkıntılı olabileceği gibi şeker hastalığı olan insanlar için çok büyük riski doğurmaktadır.

Kan şekerini dengede tutmanın yolları nelerdir? İster istemez bazen tatlıyı fazla kaçırabiliriz. Bu sağlıklı insanlar için bile sıkıntılı olabileceği gibi şeker hastalığı olan insanlar için çok büyük riski doğurmaktadır. Diyabet hastalarında kan şekerinin yükselmesi durumunda; kan akışkanlığının azalmasından, ani felç ve beyin kanamasına kadar ölümcül sorunlar doğurabilmektedir. O yüzden kan şekerini dengede tutulması çok önemlidir.

Kan Şekerini Dengede Tutma

En başta değiştireceğiniz durum beslenme sıklığınız. Günde tam 6 öğün beslenin ve bunu bir adet haline getirin. Sık sık ama az yemek yiyin. 6 öğünde normal 3 öğün yemek yiyormuş gibi yemeye kalkmayın. Ve oldukça yavaş yiyin. Doyma hissinin 15-20 dakikadan önce gelmediğini unutmayın. Tıka basa doyma durumu dediğimiz duruma gelmeden yemeyi kesin.

Hamur işlerinden, zeytinyağlı dolma ve zeytinyağlı yaprak sarmasından uzak durun. Özellikle kahvaltılarda börek, poğaça gibi hamur işlerine kesinlikle dokunmayın. Ayrıca kahvaltı da reçel, bal gibi basit şeker içeren besinlerle ilişkinizi temelli kesin. Tatlı ihtiyacınız olacaktır ve karşılamak zorundasınız. İhtiyacınızı da sütlü tatlılarla giderebilirsiniz. Zeytinyağlı sarma ve zeytinyağlı dolmayı aklınız ve hayatınızdan çıkarın. Bunların yerine zeytinyağlı barbunya veya zeytinyağlı fasulyeyi yemek listenize alın.

Açlık hissetmeseniz de asla ve asla 6 öğünden birini bile atlamayın. Kan şekerinizi dengede tutmanın en doğru yolu 2,5-3 saatte bir ara öğünlerinizi mutlaka tüketmeniz. Eğer bunu yapmayıp öğün atlarsanız kan şekeriniz düşer. Ayrıca bir daha ki öğüne daha çok acıkmış olacağınız için daha fazla besin tüketip hem kan şekerinizi yükseltecek hem de kilo almaya başlayacaksınız.

Meyve tüketimini abartmayın. Ara öğünlerde meyveleri kullanmak en doğru olan ama her şeyin fazlası vücudun dengesini bozmaktadır. Meyvenin yanında süt ve ceviz tüketmekte kan şekerinizi dengeleme de daha etkilidir.

Bu maddelerin hepsinin etkisini arttıracak tek şey ise akşam yemeği ile yatma vaktinizin ortasında yapacağınız yarım saatlik yürüyüştür. Bu yürüyüş gün içinde alınan şekerin vücutta kullanımına yardımcı olup insülin hormonunun etkisini arttırır.