Ketojenik Diyet ile Hızlı Kilo Verilebiliyor! Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır, Zararı Var mı?

Ketojenik diyet son yılların oldukça popüler hale gelen ve henüz bilimsel açıdan pek de kabul görmemiş bir diyet türü. Ketojenik diyetle yağlarınızdan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Peki ketojenik diyet nasıl yapılır, zararları nelerdir?

Bilinçsiz beslenmenin her geçen gün daha farklı boyutlara ulaşması insanları farklı diyetlere sevk edebiliyor. Özellikle de zorlu çalışma koşulları ve zamanı olmayan insanların tercih ettiği bazı diyet programları bulunmakta. Stresli iş hayatının da getirmiş olduğu bu düzen, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin belli başlı konularda bilinçli diyeti arka planda bırakmayı başarıyor. Ketojenik diyetle ilgili bilinmeyen detayları ortaya çıkaracağız. Eğer fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız belki de ketojenik diyetin faydasını görebilirsiniz. Ancak her ne olursa olsun bu diyette de bazı sakıncalar bulunuyor. Dikkat edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu yüzden doktor kontrolünde yapılması tavsiye edilen ketojenik diyetin nasıl yapılacağıyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyetin yapılması için öncelikli olarak yağlı beslenmeye özen göstermelisiniz. Yani ortalama günlük aldığınız besinlerin %70'inin yağ olması gerekiyor. Bunun sebebi ise yağlı beslenme ile kilo verdiğinizde yağlardan hızlı bir şekilde kaybolmasını sağlamak olacaktır. Vücudu bu konuda eğiterek yağlardan kilo vermesi için teşvik edeceğiz. Böylelikle kişi daha hızlı kilo verecek ve yağlarından kurtulacak. Ancak bu esnada şekerli beslenme anlayışından uzak durmalısınız. Aksi takdirde yaptığınız bu diyetin faydasından çok zararını görebilir ve yağlanabilirsiniz. Mevcut kilonuzun ve yağ oranınızın daha fazla artmaması için belirtilen yönergelere dikkat etmeli ve kırmızı çizgileri önemsemelisiniz.

Ketojenik Diyet Zararlı mı?

Pek çok insanın uygulamaya çalıştığı ketojenik diyet, eğer doktor kontrolünde gerçekleşmez ise ve bilinçsiz uygulanırsa evet zararlıdır. İnsanların gerekli bilgi birikimi olmadan ve profesyonel destek almadan yapmış oldukları diyetler genellikle sonu kötü bitmektedir. Yağ oranı dengenizi daha kötü yapabilir veya vücudunuzla ilgili sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu bakımdan diyetisyene başvurmanız akıllıca bir hamle olacaktır.

Ketojenik Diyette Ne Yenir?

Ketojenik diyet yapacakların şekerli gıdalardan uzak durması gerekiyor. Kesinikle şekerli gıdalar ve asitli içecekler gibi bol şeker içeren ürünlerle olan ilişkinizi sonlandırın. Bununla beraber tüketeceğiniz yağ oranı yüksek olacağından ötürü mutlaka sağlıklı yağları tercih edin. Mesela yumurtadaki yağ oldukça sağlıklıdır. Bitkisel yağlar ile diyet yapabilirsiniz. Binbir çeşit sağlıklı yağ bulunuyor. Peynir, et, hindistan cevizi yağı, kuruyemiş gibi sağlıklı yağlar içeren besinleri diyet listesine ekleyebilirsiniz.

Diyette Alkol Tüketmeyin!

Ketojenik diyet yaparken alkol tüketmemelisiniz. Aksi takdirde bunun size faydadan çok zararı dokunacaktır. Diyetin olası pozitif sonuçları negatife çevirmemek adına diyet yaptığınız süre boyunca alkolden uzak durmalısınız. Yapacağınız egzersizler ve en az 2- 2,5 litre su ile diyetinizi destekleyin.