Kolik Bebek Nedir?

Bebeklerin doğum sonrasındaki birinci ya da ikinci haftada ortaya çıkıp, anne babaları endişelendiren, bebeklerde ağlama ve kasılma nedenlerine sebep olur.

Bebeklerin doğum sonrasındaki birinci ya da ikinci haftada ortaya çıkıp, anne babaları endişelendiren, bebeklerde ağlama ve kasılma nedenlerine sebep olur. Ortalama her beş bebekten birinde görülür. Bu bir hastalık ya da hastalık belirtisi değildir. Kolik bebek gaz sancısı olarak bilinir. Bir bebeğe kolik diyebilmek için üç aydan küçük olması, haftanın en az 3 günü süren ve bu 3 gün içinde ortalama 2,5 – 3 saat süren ağlama, kasılma ve huzursuzluğun hâkim olması gerekmektedir. Normal ağlama ve kolik bebek ağlaması farklıdır.

Normal ağlama sakinleştirilebilirken, kolik bebek ağlaması sakinleştirilemez ve ağlama nöbetleri sıklıkla akşam en erken öğleden sonra yaşanır. Kolik bebeklerin ağlaması çoğunlukla yumrukları sıkarak ve bacaklarını karnına doğru çekerek yaptığı görülür. Bu ağlama krizi sırasında bebek sürekli ve yüksek sesle ağlarken, yüzünde acı veya sıkıntılı bir ifade olabilir. Kriz sürelerinin uzun olması sebebi ile bebeklerin ağız çevresi soluk bir renge ve yüzü kızarmış bir şekilde olur.

Çok seyrek görülse de ağlama krizleri tüm günü alabilir. Kolik bebek ağlaması sayılması için bebeklerin haftanın en az 3 gün tekrarlaması gerekse de genelde bu ağlama krizleri her gün tekrarlanır. Bu krizler bebeğin gaz çıkarmasıyla son bulur. Ağlamalar 3. Aydan itibaren azalarak biter. Eğer azalma olmuyorsa o ağlamalar bebeğin başka bir sorunu olduğunu gösterir.

Kolik Bebek Nedenleri

Bebeklerin kolik bebek sınıfına girmesindeki en yaygın sebebi bebeğin uyku düzeninin ve beslenme şeklinin olduğunu söyleyebiliriz. Kolik bebekler ağlarken sırt kısımlarının gererek yay şeklinin almasını sağlarlar. Yüzleri ağlarken kıpkırmızı olur ve ifadeleri acı çekiyormuş gibi görünür, ellerini yumruk şekline getirirlerken, ayaklarını karınlarına çekerler. Bu ağlama krizleri bebeğin şiş karnının gaz çıkartmasıyla ya da kaka yapmasıyla son bulur. Anne sütüyle beslenirken bir anda memeyi bırakır ve tekrar meme aralar. Ortalama günlük ağama süresi üç saatten fazla olduğu gibi ağlama desibeli normalden oldukça fazla olur.

Kolik bebeklerin bir kısmı elektrik süpürgesi, tıraş makinesi, saç kurutma makinesi gibi aynı ritimde ve aralıksız ses çıkartan cihazların ritimleri hoşlarına gider. Bu gibi sesleri seven bebekler için rahim içindeki seslerin ya da kolik bebek müziklerinin olduğu cihazlar üretilmeye başlanılmıştır. Bu şarkıları ya da cihazları internette bulabileceğiniz gibi sizin ninni söylemenizde etkili olacaktır.

Kolik Bebek Nasıl Sakinleştirilir

Gaz sancısını uzun süre çeken bebeklerin sakinleşmesini sağlayan belirli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler kısa vadede bebeği sakinleştirdiği gibi bazılarının daha çok ağlamasına sebep olabilir, bu yöntemler art arda denenmemelidir. Ritim seven bu bebekler ritmik bir şekilde kucakta, yatağında ya da pusette sallanılması yardımcı olabilir. Bebeğin anne ya da baba kucağında göğüs kısmına yaslandırmak bebekte güven duygusunu geliştirir.

Bebek bu pozisyondayken poposuna ya da sırtına hafif ve ritmik bir şekilde vurulabilir. Vurma hareketi el ile bebeği inciterek değil parmak uçlarıyla hafifçe yapılır. Araba içerisinde sallanan bebekleri araba ile gezdirmek etkili bir sakinleştirme yöntemidir. Bazı bebekler ise ebeveynlerinin sesiyle sakinleşebilirler, bu bebeklere anne ya da babanın şarkı söylemesi ya da bebekle yumuşak bir ses tonuyla konuşmak etkili olabilir. Yine anne ya da babanın kucağa alıp sırt üstü uzandırması ve bebeğin sırtının sıvazlanması olabilir.

Ağlama nöbetleri sırasında bebeğe emzik verilmesi ya da emzirilmesi onu sakinleştirirken, anne babanın yüz üstü yatarken bebeği yüz üstü göğsüne yatırıp bebeğin kalp atışlarını dinleyecek konuma getirilmesi yine uygulanabilecek diğer yöntemler arasındadır.