Koronavirüsün İlk Belirtisi! Bunu Yaşıyorsanız Dikkat!

Kovid-19 virüsü, kişiye bulaştığı an itibari ile yüksek ateş, kuru öksürük gibi en çok görülen belirtiler göstermektedir. Ancak bilim adamları tarafından koronavirüsün ilk belirtisi keşfedildi…

Dünya çapında 63 milyondan fazla kişiye bulaşan kovid-19 virüsü, herkeste farklılık gösteren belirtilere sahip. Ancak İspanya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre kovid-19 virüsüne yakalanan hastaların büyük bir kısmında ilk belirti olarak burunda garip bir his ve aşırı kuruluk yaşamaktalar.

İspanya’da bulunan Barcelona Üniversitesi bünyesindeki bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma herkes tarafından bilinen ilk belirtilerin sıralamasını değiştirecek bir buluşa imza attı. Kovid-19 hastalarının neredeyse yüzde 70’lik bir kısmı, en yaygın semptomlardan önce burun kuruluğundan etkilenmekteler. Bunun üzerine kovid-19’un ilk belirtisi olarak burun kuruluğunun olabileceğini belirten bilim insanları, tat ve koku kaybının habercisi olabileceği aktarıldı.

Yapılan araştırmada, 35 kovid-19 hastası ile beraber onlarla aynı yaş ve cinsiyete sahip bir kontrol grubu değerlendirildi. Bu hastalardan yüzde 68’inden fazlasının burun ile alakalı en az bir semptom yaşadığı keşfedildi. Araştırmanın başındaki isim olan Dr. Jordi Navarra ve ekibi, bulgulara dayanarak şimdiye kadar göz ardı edilmiş bir başka kovid-19 belirtisini keşfetmiş olabileceklerini söyledi. Dr. Jordi, aynı zamanda hastaların yüzde 52’sinin sürekli olarak burunlarını yıkamış gibi hissettiklerini, kontrol grubunda aynı hissi yaşadığından bahseden kişilerin oranı ise yüzde 3 olduğunu belirtti.

Ortalama Olarak 12 Gün Sürmekte

Bulunan burun semptomlarının, en yaygın şekilde görülmekte olan ateş ve kuru öksürük gibi belirtilerden önce veya aynı anda ortaya çıktığı ve ortalama olarak 12 gün sürmekte olduğu belirtildi.

Aynı zamanda araştırmayı yürüten bilim insanları, burunda hissedilen belirtilerin genel olarak tat kaybı ve koku kaybı ile birlikte görüldüklerini açıkladı.

Kovid-19 hastalığının en temel semptomlarından ikisi olarak kabul edilen tat ve koku kaybının çalışmaya katılan hastaların yüzde 80’inde görüldüğü açıklandı…

Kovid-19 Konusunda Erken Teşhisi Kolaylaştırabilir

Çalışmayı yürüten bilim insanları, “Nazal semptomların varlığı ve bunların erken ortaya çıkması, Covid-19'un erken teşhisini potansiyel olarak kolaylaştırabilir” şeklinde açıklamada bulunurken, erken burun semptomları ile ilgili olacak olan araştırmacıların genişletilmesini talep ettiler.

Peki Nedir Bu Belirtiler?

Koronavirüs genel olarak vücudumuza ağız veya burun yoluyla, bazen de gözler aracılığı ile girmekte. Solunum yollarını hedef almakta olan bu virüs, akciğer, burun ve boğazdaki hücreleri istila ederek çoğalmakta.

Bu virüs, hücrelere tutunmak için ACE-2 reseptörlerini kullanmakta. ACE-2 reseptörleri ise genel olarak böbreklerde, akciğerlerde, kalpte, bağırsakta ve epitel hücrelerinde bulunmakta. Burunun nemli bir şekilde kalmasına yardımcı olan mukoza hücreleri ise bu virüsün çoğalması için harika bir ortam sağlamakta. Buradan yola çıkan araştırmacılar, virüsün mukozayı istila ederek kuruluğa ve burunda tuhaf olan bazı hislere neden olduğunu belirtiyor.