Koronavirüsün Yarattığı Depresyondan Nasıl Kurtulabilirsiniz? Cevap Oldukça Basit!

Koronavirüs hepimizi 10 ay içerisinde büyük ölçüde yıprattı. Ruh sağlığımızın bundan etkilenmesinin önüne geçebilmemiz için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bu konuda bize en büyük faydayı koşu yapmak verecek. Koşu yapmanın faydalarını sizlerle paylaştık.

Vakaların artmasıyla beraber iyice evlere kapandık ve aşıların koronavirüse karşı etki etmesini bekliyoruz. Her gün binlerce kişinin aşılanacağı ve yakın zamanda da aşıların ne denli etkili olacağını göreceğiz. Hal böyle iken Mart ayından beridir evde oturmanın yol açtığı sorunlarla karşılaşıyoruz. Hareketsiz yaşam bize yalnızca kilo olarak geri dönmedi. Markete gitmenin dahi hareket ve spor sayıldığı bugünlerde insanların psikolojileri tüm bu olaylardan olumsuz etkilendi. Virüse yakalanmasanız dahi ruh sağlığınızın etkilendiği bunalımlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu konuda yapılabilecek bir takım hareket içeren egzersizler ve rutin yürüyüşler sayesinde bir nebze rahatlamanız mümkün. Var olan salgınla mücadele durumunda dayanmanın yolu yine sizin elinizde. Artık çok sıkıldıysanız ve bir şeyler yapmak istiyorsanız belki de tavsiyelerimize ihtiyacınız vardır.

Hareketsizlikten Kurtulmak İçin Koşu Yapın

Yapacağınız koşu virüsten ötürü farklı bir düzeyde olacaktır. Bu evinizin önünde, kısa mesafelerde tur atarak gerçekleştirebileceğiniz şekilde yapacağınız bir koşudur. Burada yapacağınız şey basit bir koşu değildir. Günün belirli saatlerinde ve günde en az 2 kez kapının önüne çıkıp koşu yapmanız durumunda yıpranan psikolojinizi düzeltmeye yönelik daha elverişli bir konuma gelmektir. Hem sabahları hem de akşama doğru kalabalığın olmadığı noktalarda hafif tempolarla koşu yaparsanız vücudunuzun milyonlar yıllar öncesinden alışmış olduğu hareket ihtiyacını bir kısmını karşılaşmış olacaksınız. Bu da size ister istemez pozitif bir duygu katacak. Yasaklara uyacak şekilde sabah 05.00 akşam 21.00 saatleri arasında bir sabah bir de akşama doğru olmak üzere en az iki kez hafif koşu yapabilirsiniz.

Koronavirüs Psikolojisini Yenebilmek İçin Hareket Şart!

Virüsün yarattığı psikolojik tahribatı önlemek için dışarı çıkma yasağı olmayan vatandaşların haftaiçi koşu yapması kendilerinde büyük fark yaratacaktır. Eğer 20 yaş altıysanız, sizin için serbest olan saatlerde dışarı çıkabilirsiniz. 10 aydır evde ve az sıklıkla dışarı çıkmanın kas sisteminize ve ruh sağlığınıza olan etkilerinden kurtulmanız yine sizin elinizde.

Koşu Yapmak Uyku Sorunlarına Birebir

Hareketsizlik aynı zamanda uyku sorunlarına da sebep oluyor. Geceleri uyumaya başlıyor ve öğlenleri kalkıyorsunuz. Biyolojik saatleriniz dışında uyuyor ve kaliteli uyku uyumakta zorlanıyorsanız kesinlikle koşu yapmaya başlamalısınız. Hem günün sonunda kendinizi yorgun hissetmenizi sağlar hem de çeşitli hormon salgılarının düzenlenmesine yardımcı olur. Depresyonu ve stresi ortadan kaldırmanızı sağlar. Kalp sağlığınızı eksisinden daha iyi konuma getirir. Kalp krizi riskini azaltır. Her şeyden önce psikolojinizin bu şartlarda iyi hale gelmesini sağlamakla yükümlüsünüz. Koşu yerine yürüyüş de yapabileceğinizi unutmayın.