Limon Suyu İle Ödemlerden Kurtulun! Limonlu Suyun İnanılmaz Faydaları!

Limon Suyu faydaları, insan sağlığı üzerinde etkileri kanıtlanmış bir gerçektir. Limonlu su ile birlikte 1 litre şeklinde tüketirsek ne gibi faydaları olacaktır? Limon Suyu faydaları neler? Ödem atmak mümkün mü? Ve diğer limon suyu faydaları neler?

Özellikle bağırsak problemleri konusunda oldukça etkili olan limon suyu, aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırarak sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermenize olanak tanımaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda 1 yıl boyunca düzenli şekilde limonlu su tüketen bir bireyin vücuduna sağladığı faydalar uzmanları dahi şaşırtmıştır.

C vitamini deposu olarak bilinen limon, PH alkalin seviyesini dengelemektedir. Bağışıklık ve sindirim sistemi üzerindeki etkileri de bilinen limon, vücudun kanser ile savaşmasından tutun da yaraların çabuk iyileşmesine kadar bir çok fayda sağlamaktadır.

limon-tek-tukeldiginde-fayda-saglar-mi.jpg

Limonun faydalarından sadece bir kaçından bahsettik. Bu kadar faydalı olan limon, su ile karıştırılıp tüketildiğinde de fayda sağlar mı? Limonlu su içmenin faydaları neler?

Limonlu Su İçmenin Faydaları!

Limonun tek başına olan faydaları bulunduğu gibi, su ile birleştiğinde de birbirinden özel faydalar sağladığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Limonlu su, özellikle kadınların gün içerisinde kullandığı vazgeçilmez içeceklerin başında gelmektedir.

Zayıflamak isteyen, ödemlerinden kurtulmak isteyen kadınların en çok başvurduğu yöntem olan limonlu su, vücudumuza sağladığı inanılmaz faydalar ile çok önemli bir içecektir.

limon-suyunun-faydalari.jpg

 • Antioksidan özelliği sayesinde vücudumuzda biriken ödem ve yağların hızlı bir şekilde yok olmasını sağlayan limonlu su, boğaz, yemek borusu ve mideyi dahi temizlemektedir. Mide reflüsü ve yemek borusu kanseri gibi korkutucu sorunların oluşmasını da etkilemektedir.
 • Gün boyunca tükettiğimiz bazı içecek ve yiyeceklerin atıkları bağırsaklarda birikir. Bu birikme de kolon hastalıkları gibi büyük problemler yaratmaktadır. Ancak düzenli olarak limon suyu tüketimi güm boyu tüketilen diğer besinlerin zararlı hücre ya da bakterilerini, bağırsaklarımızda biriken atıkları idrar ve dışkı yoluyla atmanızı sağlar
 • Katarakt ve maküler dejenerasyon gibi problemler konusunda koruyucu bir kalkan görevi görür. Bunun sebebi ise içeriğinde bulunan A ve C vitaminleridir. Aynı zamanda da antioksidan özelliği sayesinde gözde iltihap birikmesine engel olur.
 • Güçlü antioksidan özelliği sadece göz sağlığı açısından fayda sağlamakla kalmıyor, cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkiler bırakıyor. Cildin deforme olmasını engelleyerek yaşlanmaya bağlı kırışıklık ve benzeri durumları engelliyor.
 • Limon, tek başına tüketiminde aşırı çözücü maddeler bulundurmaktadır. Bu sebeple limonu su ile birlikte tüketmeniz karaciğerde oluşan toksitlenmeyi temizlemektedir.
 • Son zamanlarda yaşanılan virüs olayları ve haricinde kış ayları ile beraber zayıflayan bağışıklık sistemi üzerinde de etkileri kanıtlanmıştır.
 • Ilık limonlu su içmek ise boğaz ağrısı ve faranjit gibi sorunlardan kurtulmaya yardımcı olmaktadır.
 • Araştırmalar sonucunda limonun tümör önleyici özelliği ile birlikte kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
 • Kabızlık sorunu yaşayan kişiler için limonlu su iyi gelmektedir.
 • Limonlu su, içerdiği asitik özellik sayesinde ağız ve diş sağlığına da katkıda bulunur. Ağız ve diş aralarında birikmiş olan enfeksiyonları temizler. Diş eti sağlığı konusunda ağızdaki aftlardan kurtulmanıza olanak sağlar.
 • Stresi azaltması sayesinde tansiyonu düşürür ve sizleri stresten, depresyondan ve endişeden kurtarmaya yardımcı olur.

Yan Etkileri Var Mı? Limonlu Suyun Zararları Neler?

Her şeyde olduğu gibi limonlu suyun da fazla tüketimi bazı yan etkiler göstermektedir. Bunun için gün içerisinde çok fazla tüketmemeye dikkat etmek gerekmektedir. Limonlu su, alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Böbrek sağlığı konusunda zayıf olan kişilerin tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Sıtma hastalığı bulunan ve tedavi sürecinde olan kişilerin limonlu suyu tüketmemesi gerekir. Limonun içeriğinde bulunan bazı maddeler, sıtma tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliğini azaltmaktadır. Hamile olan bireylerin limon suyu tüketimine oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Kesinlikle ölçülü bir şekilde tüketmeleri gerekir.

limon-suyunun-zararlari.jpg

Mide ekşimesi yaşayan hamile bireylerin limonun faydalı geleceğini düşünerek limon suyu tüketirler. Bu da durumu daha kötü hale getirebilir. Aynı zamanda dişler ve kemikler hamilelik süresince kireç çözücüye maruz kalırlar. Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit ise durumu daha da ağırlaştırabilir. Yüksek tansiyonu olan kişiler kesinlikle bir uzmana danışarak limon suyu tüketmelidirler. Aynı zamanda bazı ilaçların da yan etkilerini tetiklediği kanıtlanan limon, bu gibi ilaç kullanımında bulunan bireylerin bir uzmana danışman tüketmemesi gereken bir içecektir.