Pandemi Sürecinde Çocuklar Maske Takmalı mı?

Pandemi sürecinde çocuklar maske takmalı mı? Covid19 tüm dünyada hızla yayılmaya ve insanları öldürmeye devam ediyor.

Pandemi sürecinde çocuklar maske takmalı mı? Covid19 tüm dünyada hızla yayılmaya ve insanları öldürmeye devam ediyor. Vaka sayıları her geçen gün artarken önlemler de tekrardan artmaya başladı. Bu süreçte uzmanlar sosyal mesafe, el hijyeni ve maske takmanın çok önemli olduğunu söylüyor. Yetişkinler olarak maske takmaya alışmış sayılırken hala kafalarda bir soru var. Çocuklar maske takmalı mı? Küçük çocuklar da maske takmak zarar verir mi? İşte o sorunun cevabı…

1- Çocuk Nefes Alırken Zorlanır mı?

Küçük çocuklarda maske takmanın oksijeni yavaşlattığını ve kan dolaşımını olumsuz etkilediği söyleniyor. Ama bu doğru bilinen yanlışlardandır. Maskeler nefes alışverişine engel olmayacak malzemelerden üretilir. Buna göre maske takan çocukların okulda ya da kreşte eğitimine ve normal hayatına engel olabilecek bir durum yoktur. Özel çocuklar da dâhil olmak üzere 2 yaşını geçmiş her çocuk uzun süre maske takabilir. Ancak çocuğunuzun sağlık problemleri varsa doktoruna danışıp daha sonra maske takmalısınız.

2- Maske Takmak ve Akciğer Gelişimi

Çocuklarda maske takmak akciğer gelişimini etkilemez. Çünkü virüs maskeye bulaştıysa, maske solunumu filtreler ve çocuğun nefes almasına engel olmaz.

3- Nefes Alıp Verme

Maske ile nefes alırken, verilen nefesin geri alınmasından kaynaklı, karbondioksit zehirlenmesine sebep olabileceği söylenir. Bu yanlış bir söylemdir. Karbondioksit çok küçük moleküllerden oluşur. Solunum damlacıklarından bile küçük olduklarından, maske gibi malzemelerde kalmaları mümkün değildir. Doktorlar, yaptıkları meslekten ötürü her gün maske takmak zorundadırlar. Bugüne kadar maskeden zarar gören herhangi bir doktor olmamıştır.

2 yaşından küçük çocuklar maske takıp çıkarmakta zorlanabileceğinden, bir yetişkinin yardımıyla maske takılması gerekebilir. Soluk alma sorunu yaşayan, astım hastası çocuklar maske takarken zorlanabilirler. Bu durumdaki çocuklara maske takma konusunda ısrar edilmemelidir.

4- Maske ve Bağışıklık Sistemi

Maske takmanın bağışıklık sitemini güçsüz düşürmesinden dolayı, covid19’a yakalanma riskinin arttığı söyleniyor. Bu da yanlış bir duyumdur. Maske takmak hasta olmuşsanız virüsü yaymanıza engel olur.

5- Maske Nasıl Korur?

Çocuklarda maske eğer doğru takılmışsa, sosyal mesafeyi koruyamadığınız kişilerin hapşırma ve öksürme durumunda çocuğa ulaşacak tükürük damlacıklarına engel olur. Maske takıldığında, kişinin solunumu ve tükürüğü önünde bariyer oluşumu olur. Buda virüsün yayılmasını engellemekte büyük rol oynamaktadır.

6- Çocuklarda Etkili Maske Takma Nasıl Olmalı?

*Burun ve ağız mutlaka kapalı olmalıdır.

*Maskenin ipi kulaklara takılmalı, çıkmayacağından emin olunmalıdır.

*Ne aşırı sıkı ne de çok gevşek takılmamalıdır.

*İçinde rahatlıkla nefes alınabilmelidir.

*Kalın ve kat kat kumaştan oluşmalıdır.

*Kumaş maske kullanıldığı takdirde, maske aynı gün güzelce yıkayıp kurutulmalıdır.

Maske Covid19’un yayılmasında en büyük silahtır. 2 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler maske ile virüsten korunup, yayılmasına da engel olabilirler. İnsanlardan uzak durup sosyal mesafenin korunamadığı durumlarda maske hayati önem taşır. Evde kalmak, sık sık elleri yıkamak ve sosyal mesafeyi korumak covid19’ savaşırken en etkili yöntemlerdir. Çocuklar da maske takma durumunda şüphe ve endişeleriniz varsa, çekinmeden hekiminize danışabilirsiniz.