Sosyal Fobiyi Nedir? Sosyal Fobi Nasıl Yenilir? Antidepresanlar işe yarıyor mu?

Sosyal fobi karşısında genellikle doktorun yazmış olduğu antidepresanlardan medet umulur. Ancak yalnızca ilaçlarla çözülebilecek bir durum değildir. Kişinin düzenli olarak sosyalleşmesi ve çeşitli aktivitelere katılması önemlidir.

Sosyalleşmenin her geçen gün daha da azaldığı bir dünyada psikolojik sorunların artması kaçınılmaz bir sondu. Gün içerisinde evden dışarı adım atmayan ve bunu uzun bir süre gerçekleştiren gençler, ergenliğe girdikleri andan itibaren bir utanma duygusuyla karşı karşıya kalır. Artık yaptıkları ve yapacakları her şeyi düşünerek insanların nasıl tepki vereceğini yorumlamaya çalışır. Bu durum beraberinde yüksek derecede kaygıya ve toplum içerisinde barınmaktan nefret etmeye yol açacaktır. Sosyal fobi denilen sosyalleşmekten korkma hastalığı nedir? Antidepresanlar sosyal fobi rahatsızlığında etkili mi?

Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal fobili insanlar dışarıda toplulukla beraber herhangi bir faaliyet gerçekleştirmekten haz almaz. Çünkü insanların kendileri hakkında ne düşündüğü ve nasıl davranacakları onlar için oldukça önemlidir. Ancak normal önemsemenin aksine hastalık derecesine varan bir önemlilik arz ettiği için o an sağlıklı düşünemezler. Kimi zaman sosyal fobi rahatsızlığına sahip birey, konuşma sırası kendisine geldiğinde donup kalır. Şaka değil gerçekten donup kalarak ne söyleyeceği konusunda hiçbir fikri olmadan terlemeye başlar. Böylesine ilginç bir rahatsızlık olan sosyal fobinin temelinde yatan etkileri gözlemleyeceğiz ve nasıl bir çözüm üretebilirsiniz onu açıklayacağız.

Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir?

Sosyal fobi belirtileri belli başlı şeylerden oluşur. Öğrencilik zamanlarında sunum hazırlama, konferansta konuşma yapma, sınıfın önünde şiir okuma veya ders kitabının içeriğini sesli bir şekilde okuma konusunda sıkıntı çeken kişiler vardır. Bu kişiler rahatsızlığa çok küçük yaşlarda da sahip olabilir, ergenliğe giriş aşamasından sonra da bu sorunla karşılaşmış olabilir. Hatta ileri yaşlarda da başladığı görülmüştür. Bu tamamen kişinin düzenli olarak sosyalleşmesi gerekirken kendini bir eve veya başka bir yere hapsedip teknoloji ile gününü gün etmesi ile bağlantılıdır. Eski zamanlarda işler nasıl yürüyordu bilinmez ancak günümüz teknolojisine esir düşen gençler ve bireyler, sosyal fobilerinin başlamasında teknoloji bağımlılığı ile ön plana çıkıyor.

Sosyal Fobiyi Yenebilirsin!

Öncelikle sosyal fobi çözülebilir bir sıkıntıdır. Bunu bilmeli ve bunun rahatılığıyla hareket etmelisin. Doktora gitmekten hiçbir şekilde çekinmemen gerek. Doktora rahatsızlığından bahsettiğin takdirde sana kendini daha iyi hissetmen için çeşitli ilaçlar yazabilir. Bu ilaçlar seni daha rahat hissettirir ve önüne bakmana yardımcı olur. Toplum içinde konuşmakta zorluk çekmemeye başlarsın ancak, ilacı kullandığın süre zarfında çeşitli aktiviteler yapmalı ve insanlarla diyalog haline girmelisin. Böylelikle ilacın da seni desteklemesiyle sosyal bir birey olabilir ve sosyal fobinin etkilerini üzerinden kaldırabilirsin. Sonrasında ise doktorun yazdığı antidepresanı kademeli olarak bırakır ve hayatına mutlu bir insan olarak devam edersin. İlacı ne zaman bırakman gerektiği ve nasıl bir ilaç kullanman gerektiği tamamiyle doktor kontrolünde belirlenmelidir. Herkes ilaç kullanacak diye bir kaide de yoktur. En önemli şey, insanların seni aslında düşündüğün kadar yargılamadığını ve konuşmalarından ötürü rezil olmadığını bilmektir. Düzenli olarak sosyalleşerek bunun üstesinden gelmek ve kendini bir konuda geliştirerek özgüven sahibi olmak mümkündür.