Sürekli Ağlamayı İstemek Karşısında Neler Yapılabilir! Gözyaşlarından Kurtulun!

Son dönemde artan duygusal çöküntüler beraberinde sürekli ağlamayı getirebilir. Eğer sürekli ağlıyorsanız ve bundan kurtulmak istiyorsanız bunun çözümü tamamen sizde yatıyor. İşte çok ağlama konusunda yapabilecekleriniz.

Ağlamak oldukça normal bir eylemdir. Bir insan duygusal durumlar karşısında ağlamak isteyebilir. Hatta gözünüze bir şey kaçarsa vücudunuz o şeyi oradan çıkarmak için gözyaşı kanallarını devreye sokar ve gözünüz yaşlanır. Ancak kişi en ufak şeyde dahi ağlama reaksiyonunu gösteriyorsa ortada bir sıkıntı olabilir. Sonuç itibariyle her tepkinin fazlası ve sıklığı zararlıdır. Bunun altında yatan sebepleri bulduğunuzda ise kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Peki sık ağlama durumu nedenleri nelerdir?

Sürekli Ağlamayı İstemek

Olaylar karşısında sürekli ağlamayı istemek ve duygusal anlamda tepkinizi bu şekilde göstermek psikolojik anlamda çöküntüde olduğunuzu gösterebilir. Bunun en başlıca çözüm yolu elbette psikolog ve psikiyatridir. Ancak doktora gidene kadar ki süreçte ve doktora gittikten sonra kendinizle yeterli düzeyde ilgilenmez ve sorununuza kulak vermezseniz yine ağlamaya başlayabilirsiniz. Olaylar karşısında böyle bir tepki göstermenin temel sebebini bulmanız gerekiyor.

Yoğun Stresten Ötürü Ağlıyor Olabilirsiniz

Kimi insanlar normalde de ağlamaklıdır ve kötü durumlar karşısında tepkilerini ağlayarak veya gözyaşı dökerek ifade eder. Bu oldukça normaldir, ancak son zamanlarda gelen ani ve belirsiz ağlamalarınız var ise bunu çözmeniz gerekiyor. Çünkü belli ki bu sizin var oluşunuzdan itibaren süre gelen bir durum değil. Özellikle ergenliğe geçen veya kısa, orta vadeli zorlu tempo içerisine giren insanlarda sıklıkla ağlama durumu baş göstermektedir.

Üniversite sınavına hazırlanıyorsanız ve kendinizi yoğun baskı içerisinde hissediyorsanız sıklıkla ağlamanız normaldir. Bu tarz stresin zirvede olduğu dönemlerde ağlamanız sıkıntı teşkil etmez ancak üniversite sınavı sona erdikten sonra kendinizde bir rahatlama hissetmiyorsanız ve sürekli ağlama durumu devam ediyorsa psikolojik destek almanız gerekebilir.

Psikolog ve Psikiyatri Desteği Alın

Psikiyatriler genellikle bu ani durumlar karşısında yatışmanız için sizlere antidepresan yazabilir. Size verilen reçetedeki ilaçları düzgün bir şekilde kullandığınız takdirde kısa ve orta vadede ağlama durumundan kurtulabilirsiniz. Yalnızca ilaçtan medet umarsanız ve hayatınızı değiştirmek için çaba sarfetmezseniz ilacı bıraktığınızda tekrar ağlama nöbetleri geçirebilirsiniz. O yüzden eğer ki psikiyatriniz size ilaç yazmışsa hayatınızda çeşitli radikal değişiklikler yaparak ilacı da arkanıza alıp bu sıkıntıdan kurtulmaya çalışmanız gerekiyor. Radikal değişikliklerden kastımız kitap, spor, konser, sosyalleşmek gibi aktivitelerin sıklaştırılması ve böylelikle stresin size katmış olduğu ağlama durumundan kurtulmaktır. İlaçların destekleyici etkisi bu tarz değişiklikler yaptığınızda fazlasıyla hissedilir.

Antidepresanlardan Korkmayın

Eğer sizin de aniden başlayan veya birkaç senedir süre gelen ağlama nöbetleriniz var ise ve bundan kurtulmak istiyorsanız psikolojik destek almayı ihmal etmeyin. İlaçlara ve özellikle antidepresanlara ön yargılı yaklaşmanıza gerek yok, sıkıntınızı çözene kadar kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Spor ve çeşitli sosyal aktivitelerle ilacın etkisinden faydalanın.