Telefonu Elde Tutmanın Zararları! Genç ve Yaşlılarda Felç Riski Bulunuyor!

Telefonun hayatımızı kolaylaştırdığı kadar sağlığımızı da tehdit ettiği bir gerçek. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi önlemlerden biri telefon tutuşunuza dikkat etmek olacaktır. Telefonun olası zararları ve felç riskine karşın yapabileceklerinizi yazdık.

Teknolojik cihaz kullanımı, gelişimi ile orantılı bir şekilde artıyor. Özellikle de akıllı telefonların neredeyse bilgisayar gibi işlem görmesi, günlük hayatımızda sürekli olarak yanı başımızda taşımamıza neden olmakta. Ancak uzmanlar telefonu saatlerce elinden düşürmeyen kişileri bir noktada uyarıyor. El ve parmaklarda felç riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Uyuşmalarla başlayan bu sıkıntı felçle sonuçlanabilir. İşte günün çoğunda telefon tutmanın uzun vadede getirebileceği sıkıntılar...

Telefonu Elde Fazla Tutmanın Zararları

Telefonu kullanırken gündelik işlerimizi kolaylaştırmak için kullandığımız konusunda emin olmalıyız. Aksi takdirde saatlerinizi bu cihaz başında geçirirseniz bir gün sağlığınızdan olabilirsiniz. Özellikle de parmak tutulması ve parmaklarda hissizlik yaratabilen bu durum karşısında doktorlar teknoloji severleri sıkı bir dille uyarıyor.

Telefon kullanırken kan akışının tutuş şeklinize göre azaldığı ve kimi zamanda kesildiği görülmektedir. Bu durum karşısında elleriniz karıncalaşır ve kısa süreli elinizi hissedemez hale gelirsiniz. Ancak telefonu elinizden bıraktığınızda kan akışı yeniden sağlanır ve bir müddet sonra eliniz eski haline kavuşur. Bu durumun günlerce, aylarca ve yılları aşkın bir süredir yaşanması ise size ciddi boyutlarda zararla geri dönebilir.

Telefon Elde Felce Yol Açabiliyor

Bilgisayar kullanımında bu durum daha nadir gözükse de telefonların ciddi oranda kişinin ellerinde hissizlik yarattığı görülmüştür. Bu bakımdan telefon kullandığınız süre ve sıklığı iyi değerlendirmenizde fayda var. Eğer bu sorunu ciddiye almaz ve her gün elinizden bırakmadan saatlerce telefon kullanırsanız, zaman içerisinde ellerinizin hissizliğe karşı alıştığını ve kan akışının düzenlenmesinin geciktiğini fark edebilirsiniz. Bu sorun karşısında ciddi anlamda alabileceğiniz en iyi önlem ise telefon kullanım sıklığınızı düşürmek. Telefonu günde 5 saat kullandığınızı varsayalım. Sıklığını azaltarak telefon kullanımında bulunursanız ellerinizin felç gibi sorunlarla karşılaşmasının önüne geçmiş olursunuz. Örnek olarak kullandığımız 5 saatin de aslında günlük bakımdan fazla olduğunu unutmayın.

Telefon Kullanırsan Oturma Pozisyonunuza Dikkat Edin

Genellikle yatar pozisyonda kullanılan telefon, kısa bir süre sonra ellerde hissizlik yaratmaktadır. Bu yüzden kan akışının kesilmeyecek şekilde durmanız sizin açınızdan hayat kurtarıcı önemi bulunmakta. Günümüzde telefon kullanan kesimin büyük kısmını gençler oluşturuyor. Uyumadan önce veya uyandıktan hemen sonra uzanır pozisyonda telefon kullanan kişilerin bu tarz sinir sistemini etkileyen rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimali artıyor. Özellikle ileri yaşlarda da sinir sisteminin yavaşlaması ve hissizleşmesi ihtimali daha da önemli boyuta ulaşmaktadır. Sırf arkadaşlarınızla biraz daha fazla yazışmak için veya uzanır vaziyetin daha rahat hissettirmesi sebebiyle sağlığınızı bu denli riske atacak eylemleri göz ardı etmeyin.