Tuvalet İhtiyacınızı Ertelemeyin! Tuvaletinizi Tutmak Size Ciddi Kabızlık Olarak Geri Döner!

Çeşitli nedenlerle tuvaletinizi belli rutinlerde veya sıklıkla tutuyorsanız ileri zamanlarda kabızlıkla karşı karşıya kalmanız mümkündür. Peki tuvalet tutmak sadece kabızlık mı yapar? Tuvalet ihtiyacınızı gidermemenin zararları oldukça büyüktür.

Kimi zaman yoldayken ve kimi zamansa keyfi olarak tuvaletimizi tutarız. Ertelenen tuvaleti daha sonra yapma düşüncesiyle o an için umursamayız. Ancak tuvalet erteleme sorunun zaman içerisinde sizlere büyük olumsuz dönüşleri olabilir. Eğer tuvaletinizi keyfi olarak tutuyor ve saatler sonra yapıyorsanız yaşanacak rahatsızlıklara karşı hazır olun. İdrar ve dışkı tutmanın vücuda vereceği zararlar nelerdir? Tuvalet tutmanın sakıncalarıyla ilgili hazırladığımız yazıya bir göz atalım.

Tuvalet Tutmak Zararlı mıdır?

Tuvalet tutmak kesinlikle zararlı bir eylemdir. Tuvaletini tutan insanların orta ve uzun vadede yaşamış olduğu ciddi sıkıntılar mevcuttur. Elbette çok ani bir şekilde gelen tuvaleti tutmanız anlaşılabilir. Yoldasınızdır ve o an için tuvaleti tutmanız gerekmektedir. Bunun vücudunuza büyük bir zararı bulunmayabilir. Tuvalet ertelemenin zararlarını genellikle bunu süreklilik haline getirdiğinizde görürsünüz. Yani ileri zamanlarda bunun olumsuz yanlarını hissedeceksiniz. O vakit geldiğinde iş işten geçmemesi için şu andan önlem almanız size büyük kolaylık sağlayacak. İnsanlar bazen sırf daha fazla oyun oynamak için bile tuvaletlerini tutabilmektedir. Oysa ki vücudumuzun biyolojik saatine göre idrar ve dışkı boşaltımı yapmak sistemimizi bozmamamız açısından önemlidir. Birkaç kez biyolojik saate karşı gelirseniz bunun sonucunda vücudunuzda inanılmaz değişimler gözlenebilir.

Tuvalet İhtiyacını Ertelemenin Zararları Nelerdir?

Tuvalet ihtiyacı ertelemenin getireceği en başlıca zarar kabızlık olacaktır. Bu kabızlığın besin kaynaklı yaşanan kabızlık rahatsızlığına göre daha farklı bir varyasyonda sizin canınızı sıkma ihtimali bulunuyor. Yani normal bir kabızlık durumundan daha şiddetli veya sancılı geçebilir. Bu tamamen sizin bünyenize ve tuvalet erteleme deneyiminize bağlıdır. Çeşitli etkenlerle beraber kabızlıkla yüzleştiğinizde isteseniz de tuvaletinizi yapmayı başaramayabilirsiniz. Günümüz gençlerinde bu tarz eylemler oldukça artmıştır ve sebepleri ise genellikle teknoloji kaynaklıdır. O an ya birisiyle konuşuyordur ya da oyun oynuyordur bu yüzden ihtiyacını gidermek istemez. Bünyesi sağlam olduğu için ilk başlarda yaptığı davranışın ne kadar zararlı olduğunun farkına varmaz ancak ileri safhalarda kabızlık da dahil olmak üzere pek çok sıkıtıyla karşılaşabilir.

Tuvalet Tutma Takıntısı Zararlıdır

Kimi zaman ise bazı takıntılar sebebiyle kişi tuvaletini tutma ihtiyacı hisseder. Bunun başlıca örneklerinden biri ise o an yapmanız gereken iş bitmeden asla ayağa kalkmak istemezsiniz. O iş bitene kadar tuvaletinizi tutarsınız ve iş bittikten sonra koşarak tuvalete gider ihtiyacınızı görürsünüz. Bu her gün tekrarlanırsa ileri zamanlarda kişiye ağır sonuçlar yaşatabilir. Vücudunuzun dengesini bozmamaya ve biyolojik saatinize uymaya çalışın.