Yaza Hazırlanırken Evde Yapabileceğiniz 6 Egzersiz

Günlük koşuşturmacalardan spora pek zaman ayıramıyoruz. Peki vücudumuzu toparlayacak, evde yapabileceğimiz egzersizler yok mu? Elbette var. Sizin için hazırladığımız 6 egzersiz ile yaza fit ve sağlıklı bir görünümle girebilirsiniz.

Günlük koşuşturmacalardan spora pek zaman ayıramıyoruz. Peki vücudumuzu toparlayacak, fazla zamanımızı almayacak evde yapabileceğimiz egzersizler yok mu? Elbette var. Bu yazımızda yaza hazırlanırken evde yapabileceğiniz 6 egzersizi yazdık.

Sizin için hazırladığımız bu 6 egzersiz ile yaza fit ve sağlıklı bir görünümle girebilirsiniz. Egzersizleri düzenli yapmayı unutmayın.

  1. Hold plank

plank-004.gif

Yüz üstü uzanın. Dirseklerinizin üzerinde durun. Ayak parmak uçlarında olacak şekilde dümdüz durmaya çalışın. Ellerinizi çenenizin altında birleştirebilirsiniz. Bu hareketi yapma sürenizi her gün artırmaya çalışın. Bu şekilde dururken bacaklarınızla yukarı aşağı hareketi yapın. Yine ‘yan plank’ ve ‘tırmanma plank’ yaparak egzersizi çeşitlendirebilirsiniz.

  1. Klasik Squat (Air Squat)

squat-004.gif

Kalça ve bacaklarınızı şekillendirebileceğiniz en iyi hareketlerden biri Squat. Ayaklarınızı bel hizasında açın. Yere sağlam bir şekilde basarak çömelin. Bellinizin dik olduğundan emin olun. Kollarınızı öne doğru düz bir şekilde uzatın. Üst gövdeniz öne doğru eğebileceğiniz kadar eğin. Kalçanız geride kalacak şekilde alçalın ve yükselin. Smo squat, jumb squat gibi türlerini de egzersizinize ekleyebilirsiniz.

  1. Lunge

lunge-004.gif

Merkez kasları denilen core bölgesini hedef alır. Kalça, bacaklar ve karın için etkili bir harekettir. Bir bacağınız öne doğru diğeri arkaya doğru olacak şekilde aşağıya çömelin ve kalkın. Bellinizi her iki yandan tutarak destek alabilirsiniz. Bellinizi eğmeyin ve mümkünse çenenizi öne çıkararak karşıya bakın. Flamingo lunge, side lunge, step lunge gibi lunge türlerini de egzersize ekleyebilirsiniz.

  1. Russian Twist

russian-twist-003.gif

Alt ve yan karın kaslarını hedef alır. Karın bölgenizdeki fazla yağlardan kurtulmanızı sağlar. Zemine oturun. Belliniz biraz geriye itin ve ayaklarınızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Dirseklerinizi hafif bükük pozisyonda bacaklarınızı yukarıda tutun. Yere değdirmeyin. Ellinizde bir top varmış gibi düşünün. Elinizdeki bu topla üst gövdenizi sağa sola çevirin. Bunu yaparken bir taraftan bacaklarınızı kendinize doğru çekin ve itin. Ayaklarınız birbirine kenetleyebilirsiniz.

  1. Shoulder Bridge (Omuz köprüsü)

shoulder2.gif

Karın kaslarını, pelvik, kalça ve baldır bölgelerini çalıştırmayı hedefler. Zemine sırt üstü uzanın. Ayaklarınız yere basacak şekilde bükün. Elleriniz yerde sabit olacak. Karın ve kalçanızı yukarıya kaldırın ve indirin.

  1. Şınav

sinav-001.gif

Özellikle sırt ve omuz kaslarını hedefleyen tüm vücudu çalıştırarak yağlarınızı eritmenizi sağlayacak bir egzersiz. Plank pozisyonuna geçin. Vücudunuzu zemine yapıştırmadan yukarı aşağı çelmeye çalışın.