Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da gezilecek yerler nerelerdir? Anıtbakir, Atakule, Kızılay meydanı, Ters ev, Botanik park, Atatürk Orman Çiftliği ve Mogan gölü hakkında detaylar yazımızda sizleri bekliyor.

Ankara’da gezilecek yerler nerelerdir? Anıtbakir, Atakule, Kızılay meydanı, Ters ev, Botanik park, Atatürk Orman Çiftliği ve Mogan gölü hakkında detaylar yazımızda sizleri bekliyor.

Ankara’da Gezilecek Yerler Hakkında Bilgiler

ANITKABİR

Ülkemizin kurucusu olan Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının bulunduğu yerdir ve aynı zamanda Ankara’nın da simgesidir. Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Anıtkabir’in kendisi dışında gezilecek önemli yerler ise:

  • Aslan Yolu
  • Mozole
  • Tören Meydanı
  • Barış Parkı
  • Atatürk Müzesi
  • Mehmetçik Kulesi

ATAKULE

Türkiye’nin ve Ankara’nın ilk kurulan alışveriş merkezi olarak bilinmektedir. Seyir terasına bulunmaktadır ve Ankara’yı geniş açıdan izleyebilirsiniz. Buraya çıkmak isterseniz eğer 10 TL giriş ücreti vermeniz gerekiyor. Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır.

KIZILAY MEYDANI

Burası da Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Kızılay meydanında Alışveriş merkezi, eğlence mekanları, lokantaları ve kafeleri ile birçok yer mevcuttur. Milli bayram günlerinde, miting ve benzeri organizasyonlarda toplanma alanı olarak da kullanılmaktadır

ANKARA KALESİ

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Bu kaleye Ulus’tan veya Sıhhiyeden de yaya olarak gidebilirsiniz aynı zamanda kaleye çıkmak için 15-20 dakikalık gibi bir süre de ayriyeten de yaya olarak ilerlemeniz gerekiyor. Buraya çıkmak için de herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

TERS EV

Buradaki her şeyin ters olduğu bir eve gidelim. Çankaya ilçesinin Yenimahalle Kentpark AVM de yer almaktadır. Fotoğraf galerinizi dolduracağınız bu eve giriş için; tam bilet 15TL, öğrenci fiyatı ise 10 TL. Haftanın her günü de hizmet vermektedir.

BOTANİK PARK

Yeşil mi yeşil doğa güzelliği ile bu park Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Çardakların bulunduğu bu bölgede piknik de yapabileceğiniz yerler de yer almaktadır. Ankara sembolü olan Atakule’nin hemen yakınında bulunmaktadır. Parkın içerisinde temiz bir hava alabileceğiniz sağlıklı olacağınız bir yürüyüş yolu da yer almaktadır.

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ

Geniş bir ormanlık alana sahip olan Atatürk Orman çiftliği, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde yer almaktadır ve girişler de ücretsizdir. Banliyö toplu ulaşım treni ile Gazi istasyonunda inmeniz halinde 10 dakika yürüyüş sonunda buraya ulaşabilirsiniz. Haftanın her günü işletmeler açıktır ama hafta içi ve hafta sonu olarak saatlerde değişiklikler olabilir. Atatürk Orman Çiftliğinde sadece ormanlık değil başka güzellikler de mevcuttur. Hayvanat Bahçesi, Müze, Piknik alanı, Atatürk’ün Evini de ziyaret edebilirsiniz. Gireceğiniz herhangi bir yerde sizden ücret alınabileceğini de unutmamak gerek.

MOGAN GÖLÜ

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunmaktadır. Girişler kişi başı 6 TL ücreti vardır. Piknik için uygun olan bu yer aynı zamanda birçok kişi balık tutmaktadır. Sizde balık tutmayı ve balığı seviyorsanız eğer oltanızı da getirebilirsiniz. Basketbol sahası, koşu yolu, mini futbol sahası ve tenis sahası da yer almaktadır. Aynı zamanda bisiklete de binebilirsiniz. Kahvaltı, akşam yemeği yemek isterseniz de burada kafeler de yer almaktadır.