Balığın Faydaları ve Balık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balığın faydaları nelerdir? Balık alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İnsanın hayatının sürdürebilmesi için balıktan vazgeçmemelidir.

Balığın faydaları nelerdir? Balık alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İnsanın hayatının sürdürebilmesi için balıktan vazgeçmemelidir. Saymakla bitmeyen şifa kaynağıdır. Su ürünleri vücut için bulunmaz bir nimedir. Doktorlar en azından haftada üç defa tüketilmesini öneriyorlar. Çocukların, hamilerin ve yaşlıların kesinlikle vazgeçilmez bir yiyecek olması gerekiyor. Hamile kadın ne kadar tüketirse bebekte o kadar yaralı besin alır ve sağlıklı olur.

Sağlığımız İçin Vazgeçilmez Gıda Balık

Halk sağlığı için balıktan asla vazgeçmemeliyiz. Çocuklara balık yeme alışkanlığını alıştırmalıyız. Balıkta bulunan omega 3 bol miktarda olduğundan vazgeçemeyeceğimiz besinlerden birisidir. Balığın saymakla bitiremeyeceğimiz faydaları bulunmaktadır. Balık kansere bire birdir ve kalp riskini azaltır.

Balıkta kalsiyum değeri oldukça yüksektir. Gözümüzün iyi görmesinde de etkisi vardır. Her dönemin balık çeşitliliği farklıdır. Balık cetveline bakılırsa insanın sağlığının vazgeçilmez besinidir. Balık ayrıca kireçlenmeye, bağışık sistemi düşük olanlarda ve diyet yapanlarda tüketilmesiyle enerji bakımından büyük faydası görülmektedir. Eklem ve romatizma içinde vazgeçilmezdir.

Hastalıklara karşı sanki bir kalkan gibi vücudumuzu hastalıklardan korur. Kanserde devrim yapmıştır. Prostat, göğüs ve kolon kanserine karşı oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Balık besinin, damar sertliğini ortadan kaldırır. Balık kanın pıhtılaşmasını tortulaşmasını engel olur. Ayrıca ciltteki yaraları, sedef, cilt yanığı ve cilt kurumalarında da hastalığı tez iyileştirir. Cildin yaşlanmasını hücrelerle savaşarak önler, hücreleri yenileyerek cildi taze güzel görünmesine yardımcı olur. Balık da bulunan proteinler, omega3 ve A, K ve D vitaminlerin bol miktarda bulunması sebebiyle saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Çocukların zekâ gelişiminde de çok önemlidir.

Balık Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Balığın taze olmasına dikkat etmeliyiz. Peki bunu nasıl anlarız? Balığın gözleri parlak olması, canlı görünüme sahip olması, solungaçları pembe, pulları ve yüzecekleri diri olduğuna dikkat etmeliyiz. Her mevsim balık yenilebilir. Balığı güzelce dolapta muhafaza edersek 3 ile 6 ay süre ile dolapta saklayıp yiyebiliriz. Taze balık diri ve eti sıkıdır. Balığa bastırıldığında parmak izi kalmamalıdır. Parmak izi çıkıyorsa balık bayattır ve koku yapar.