Balkon Dekorasyonu İçin Öneriler

Hazır evdeyken balkonunu yeni bir yaşam alanına çevirmeye ne dersin? Uygun dekorasyonla balkonunu çok daha modern, kullanışlı ve konforlu bir hale dönüştürebilir ve evinde içinden çıkmak istemediğin bir alan yaratabilirsin

Balkon Dekorasyonu İçin Birkaç Öneri

Hazır evdeyken balkonunu yeni bir yaşam alanına çevirmeye ne dersin?

Çoğumuz balkonları evin bir dış parçası olarak görürüz. Çamaşır asmak ya da fazlalık eşyaları yığmak için kullanırız. Ara sıra çıkıp etrafa bakmak dışında balkonları pek kullanmıyoruz. Sadece yazın değil her mevsim kullanabileceğimiz balkonumuzu çok daha modern, kullanışlı ve konforlu bir hale getirebiliriz. Uygun dekorasyon ile balkon, içinden çıkmak istemediğiniz bir mekâna dönüşebilir. Yazımızda Balkon dekorasyonu için önerileri hazırladık.

Öncellikle balkonunu hangi amaçla kullanacağını belirlemekle başlamalısın. Balkonun konumu, şekli ve büyüklüğüne göre kullanacağın mobilyaları seçmelisin. Unutma ki balkon, tamamen kendi zevkine ve arzuna göre dekore edebileceğin yeni bir alan artık.

Dekorasyon Uygun Mobilya Seçimi ile Başlar

balkon2-001.jpg

Balkonunu hangi amaçla kullanacağını belirledikten sonra sıra sana en uygun mobilya seçimi yapmakta. Balkona hamak koymaya ne dersin? Kitabını alıp, açık havanın eşliğinde saatlerce uzanabileceğin hamaktan çıkmak istemeyeceksin. Sandalyelerde oturmaktan sıkıldın mı? At minderleri yere gitsin. Renk renk kırlent ve minderler ile sevimli, zaman geçirmeye doyamayacağın bir alanın var artık. Eğer sık sık yıkamayacaksan halı bile serebilirsin neden olmasın. Balkonunu uygun bir dekorasyon ve imkanlar dahilinde istediğin yere dönüştürebilirsin.

Hobilerin İçin Yeni Bir Alan

Balkon, hobilerini yapabileceğin ilham veren bir mekân olabilir. Açık havanın eşliğinde, resimlerini çizebilir, enstrümanını çalabilirsin. Matını yere serip hafif müzik eşliğinde yoganı yapabilirsin. Sonra hamakta biraz kestirmek günün tüm yorgunluğunu alacaktır.

Balkonda Çalışmayı Hiç Düşündün Mü?

balkon3.jpg

İş, ders derken zamanımızın büyük bir kısmını bilgisayar başında geçirir olduk. Ara sıra kafamızı kaldırınca mavi gökyüzünü görmek, derin bir nefes alıp vermek, daha verimli ve motive çalışmamamızı sağlayacaktır. Balkonunun bir köşesine çalışma masanı koymayı düşünmelisin. İstersen duvara montelenebilir ya da çalıştıktan sonra katlanabilir bir masa tercihi ile balkondaki alanı daraltmadan kendi ait yeni bir çalışma alanı yaratabilirsin.

Balkonunu Yeşil Bir Bahçeye Çevirmeye Hazır Mısın?

balkon4-001.jpg

İçinde yaşadığımız binaların soğuk kasvetli betonarme duvarlarından hangimiz sıkılmadık ki? Balkonunu yeşil bir bahçeye çevirmeye hazır mısın? Bu bahçede sadece küçük bitkileri değil mandalina, limon gibi saksıda yetişebilen ağaçlar da ekebilirsin. Güne limon kokusuyla başlamanın bir ayrıcalığı olmalı. Çiçeklerini istersen raflara dizebilir, istersen asmak için duvar saksıları kullanabilirsin. Balkonun boyutuna göre daha geniş saksılarda bitkilerini yetiştirebilirsin. İstersen maydanoz, kekik, fesleğen gibi tazelikleriyle yemeklere lezzet katacak bitkiler de ekebilirsin.

Neredeyse tüm vaktimizi kapalı evlerimizde geçirdiğimiz bu süreçte balkonunu doğru değerlendirerek kendin için soluklanabilecek bir alan yaratabilirsin.