Bebek Bakmak ve Büyütmek

Yeni dünyaya gelmiş bebekler, siz onu nasıl eğitirseniz ve nasıl bakarsanız öyle büyürler. Bebekler hiçbir şey hakkında bilinçli değildir.

Yeni dünyaya gelmiş bebekler, siz onu nasıl eğitirseniz ve nasıl bakarsanız öyle büyürler. Bebekler hiçbir şey hakkında bilinçli değildir. Anne bebeğini nasıl bir biçimde büyütmeye çalışırsa bebek onları uygular. Annelik aslında zordur. Bebeğin her türlü ihtiyaçlarında; yemesinden, sağlığından ve eğitimden sorumludur. Yenidünyaya gelmiş bebek hiçbir şeyini kendi başına yapamaz. Anne bebeğini acıktığın da doyurur, ağrısı varsa ilgilenir, altına yapmışsa temizler ve bebeğin her türlü ihtiyacını karşılamaktadır.

Annenin Bebek Büyütürken Nelere Dikkat Etmelidir?

Anne adayı yeni dünyaya gelmiş bir bebeği önce onu sahiplenmeli bağrına basmalıdır. Anne bebeğini ilk etapta kendi sütünden beslemelidir. Anne sütünün her derde deva oluşundan ötürü bebeğe besin olarak gelmesinden yanı sıra anne sütünün ilaç etkisi de bulunmaktadır. Anne sütü bebeğin hastalanmasını önleyen önemli bir ilaçtır.

Anne adayları bebeklerini emzirdikleri için yemelerine dikkat etmeli, sağlıksız yiyeceklerden ve gaz yapıcı besinlerden uzak durmalıdır. Anne loğusalık döneminde kendisini korumalı ve üşütmemelidir. Annenin hastalığı sütten direk bebeğe geçeğini unutmamalıdır. Anne adayı süt yapıcı besinlerden almalı, bol bol sıvı tüketerek bebeğini sağlıklı bir biçimde beslemesi gerektiğini bilmelidir. Anne bebeğini doyurduktan sonra gazını çıkarmalı ve altını ıslatmış mı diye kontrol etmelidir.

Anne çocuğunu uykuya hazırlamalıdır. Bebek huzurlu ise günün yarısını uyuyarak geçirir, bu da çok normaldir. Bebek uyuyarak büyür. Artık bebeğe anne sütü yetmiyorsa ona Mamalar, sağlıklı sebze ve meyvelerle büyütmeye çalışmalıdır. Anne bebeğini büyütürken eğitimini de vermelidir. Belirli bir yaşa gelmiş bebeklikten çıkıp çocuk olan bebeklerde tuvalet alışkanlığını öğretilmesi gerekir.

Annenin Bebekleri Çevredeki Kazalardan Koruması

Anne bebeğini çevresindeki maddelerden koruması gerekir. Çaydanlık, sıcak su ve sıcak yemeklerin çocuklarının ulaşabileceği yerlere koymaması gerekir. Evde bulunan ilaç ve şurup gibi çocuğun azgına alacak maddelerin ortada koymaması gerekmektedir.

Anne çocuğu yalnız bırakmaması ve oyuncaklarını da çocuğun eline verirken dikkat etmesi önemli bir ayrıntıdır. Verilen bu oyuncaklar eğer küçük parçalar ise, çocuk bunu azgına götürerek boğazının tıkanması sebep olacağından dolayı oyuncak seçimine dikkat etmesi gerekir. Çocuğu yüksek yerde yatırmamalı, düşme riski olan yerlerden kaçınmalıdır. Beşiğin demirlerinin bebek için sakıncalı olacağından beşik alırken dikkatli olması gerekir. Bebekleri sağlıklı huzurlu büyütmeler dileğiyle.