Bebek Odasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek odasını kurarken çok ince düşünmek ve her türlü tehlikeyi önceden görmek önemlidir. Bebeklere dair olası sorunların oluşabileceği odasında alacağınız önlemler ile bu tür sorunlardan kurtulmanız oldukça mümkündür.

Bebek odasını kurarken çok ince düşünmek ve her türlü tehlikeyi önceden görmek önemlidir. Bebeklere dair olası sorunların oluşabileceği odasında alacağınız önlemler ile bu tür sorunlardan kurtulmanız oldukça mümkündür. Bu içerikte bebek odasına dair bazı dikkat edilmesi gereken şeyleri toparladık ve hazırsanız paylaşmaya başlayalım.

Beşiğin Yeri ve Etrafı

10156929548338.jpg

Bebek beşiği bebek odasında en dikkat edilmesi ve üzerinde düşünülmesi gerekilen araçtır. Öncelikle beşiğin sağlam olduğundan emin olmanız gerekir. Beşiğin vidalarında ve herhangi bir yerinde sorun olmadığından emin olduktan sonra, beşiğin etrafında veya içinde olası zarar verici her şeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Beşiğin içinde gereksiz ve rahatsız edebilecek oyuncakların olmaması gerekir. Beşiğin etrafında ve üstünde asılı süs eşyalarına dikkat ederek bunların bebeğe zarar veremeyeceği şekillerde yerleştirmek önemlidir. Ayrıca beşiğe yakın dolap ve yüksek bir şeyler varsa bunların üstünde düşme ihtimali olan şeylerin olmamasına özen gösteriniz.

Oyuncakları Doğru Seçmek

Bebek odasına elbette oyuncaklar alınacaktır ve olmazsa olmazlardandır; ancak bu oyuncakları alırken dikkat etmeniz gereken şeyler olacaktır. Öncelikle bu oyuncakların bebeğinize uygun olup olmadığına bakmalısınız ve küçük parçalardan oluşmamasına özen göstermelisiniz. Küçük veya birbirinden ayrılabilir parçalar olan oyuncaklar bebeğin yutma ihtimaline karşın özenle seçilmelidir. Ayrıca bebeğin sürekli oyuncakları ağzına götürmelerinden kaynaklı oyuncaklarda kimyasal ürünlerin kullanılmadığını bilmekte fayda olacaktır. Son olarak oyuncaklar için dikkat etmeniz gereken şeylerden biri ise siz orada olmadığınız halde gerçekten o oyuncağın bebeğe zarar vermeyeceğinden emin olup olmadığınızı düşünün ve ona göre bebek odası oyuncakları tercihlerinizi yapın.

Bebek Odasında Güvenlik Sorunlarını Çözün

Hepimiz için gerekli olan güvenli yaşamak veya uyumak bebek odalarında çok daha önemlidir. Biz yetişkinler için çok sorun olmayan şeyler bebek odalarında büyük problemlere neden olabilmektedir. Olası tüm kötü sonuçları düşünerek kurguladığımız bebek odasında dikkat edilmesi gerekenler serimizde sırada odadaki elektrik prizleri var. Elektrik prizlerin kapatılması veya bir kapak yardımı ile örtülü kalmasına özen gösteriniz. Bebeğin buralarla oynama ihtimalini düşünerek böyle bir önlem alınız. Ayrıca dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de odadaki ağır eşyaların yerleşimidir. Ağır eşyaların sağlam yerleştirildiğinden emin olduktan sonra bebeğin yatağına devrilmeme gibi şeyleri göz önüne almanızda fayda olacaktır. Yine bebek odasında dikkat edilmesi gereken konulardan biri de pencerelerdir. Pencerelerde çocuk kilidi gibi şeyler bulundurarak bebeğinizin yavaş yavaş sağlıklı büyümesindeki dış etkenleri de hazır hale getirebilirsiniz.