Çok Çalışmak mı Verimli Çalışmak mı? Başarılı Olmak İstiyorsanız İşinizle İlgilenin!

Kafanıza göre yapacağınız 10 saatlik bir çalışma yerine 3 saatlik yalnızca işinize odaklanarak ve kimseyle irtibat kurmadan yapacağınız çalışma çok daha faydalıdır. Bu yazıda verimli çalışmanın faydaları ve çok çalışmanın zaralarını ele aldık.

Hayatın bize sunmuş olduğu fırsatları değerlendirerek çok daha iyi bir konuma sahip olmak pek çok insanın hayali. Bunu gerçekleştirmek için zamanımız başta olmak üzere pek çok konuda fedakarlık yapıyoruz. Peki başarının anahtarı sizce nedir? Başarılı olmak için çok mu çalışıyorsunuz? Belki de başarılı olmanın temel prensibi çok çalışmaktan ziyade verimli çalışmaktır. İnsanların ikiye ayrıldığı bu konuyu detaylı bir şekilde ele alalım.

Çok Çalışmak mı Verimli Çalışmak mı?

Çok veya verimli çalışmayla ilgili seçim yapacak olsanız hangisini seçerdiniz daha önce hiç düşündünüz mü? Muhtemelen hem çok hem de verimli çalışmayı tercih edeceksiniz. Ancak günün 24 saatten ibaret olduğunu varsayarsak siz bir gün boyunca hayatınızdan fedakarlık ederek başarılı olamazsınız. Evet çalışabilirsiniz, belki kendi çapınızda önemli başarılara da imza atarsınız. Ancak kendi potansiyelinizi güzel değerlendirmemiş olursunuz. Daha fazlasını yapabilecekken çok çalışma mentalitesine ömrünüzü vermek pek akıl kârı bir işlem değil.

Çalışmak Başarının Tek Anahtarı Değil!

İnsanlar, başarılı olmanın yalnızca çalışmakla geleceğine inanıyor. En azından önemli bir kesim bunu düşünmekte. Bu yüzden herhangi bir spor aktivitesi, kafanızı dinlendirecek bir hobi yapma konusunda da tereddüte düşüyorsunuz. Bunları yaparsanız zamanınızı boşa harcayacakmış gibi hissediyorsunuz. Oysa ki kişi çalışması bittikten sonra ne kadar fazla kafasını dağıtır ve kendi özel hobileriyle ilgilenirse ertesi güne o kadar hazır bir şekilde başlıyor. Çok çalışan insanların bir yerden sonra odaklarının kaybolduğunu ve çalışmaya devam etmek zorlandığını görmüşsünüzdür.

Eğer sınavlara son anlarda çalışan biriyseniz tüm gece çalışırken sabaha karşı artık beyninizin bilgileri almadığını da fark etmişsinizdir. Bunun sebebi tek bir noktaya odaklanarak çalışmamanızdan kaynaklanmaktadır. Eğer çalışırken müzik dinliyorsanız veya arkadaşlarınızla sohbet ediyorsanız zaman içerisinde beyniniz bu konuşmalardan ve seslerden de etkilenecektir. Haliyle siz çalışsanız da çalışmasanız da beyniniz yorulacaktır. Yorulan beyin ise yerini odak sıkıntılarına ve çalışma isteksizliğine bırakacak. O yüzden verimli çalışmanın daha önemli olduğunu belirtmek istiyoruz.

Nasıl Verimli Çalışılır?

Verimli çalışmak için yapmanız gereken ilk şey, yalnızca bu iş ile ilgilenmenizdir. Yapacağınız çalışmaların meyvesini alabilmenizin en önemli koşulu budur. Bir sonraki aşama ise geçirdiğiniz her dakikayı hissederek çalışmaktan geçiyor. Olabildiğince hızlı ve yaptığınız işe yoğunlaştığınız takdirde verimli çalışma serüvenine güzel bir giriş yapacaksınız. Sonrasında ise performansınıza bağlı olarak kendinize ufak dinlenme molaları vermelisiniz. Dinlemeler esnasında müzik dinlemek, beyin yoran aktivitelerde bulunmak sakıncalıdır. Moladan sonra çalışacağınızın bilincinde olarak uzanabilir veya yürüyüş yapabilirsiniz.