Doğru Biberon Seçimi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde anne sütü olmazsa olmazdır ancak biberon seçimi gerektiren durumlar ortaya çıkabilir. Anne sütünü emmeyen, annesinde süt olmayan veya annesi hasta olan bebekler biberonla beslenmektedir.

Bebeklerde anne sütü olmazsa olmazdır ancak biberon seçimi gerektiren durumlar ortaya çıkabilir. Anne sütünü emmeyen, annesinde süt olmayan veya annesi hasta olan bebekler biberonla beslenmektedir. Bebek büyümeye başladığında anne sütü yetersiz gelebilir ve bu durumda ek gıdalar biberonla verilir.

Bebekler hassas vücut yapıları nedeniyle özenle bakılması gerekir. Giyim, beslenme, temizlik ve tedavi kategorisinde dikkat edilmesi gereken hususlar, sağlıklı bir bebek için önemlidir. Onlar için satın alınan eşyalar da özel olması gerekir. Sağlık açısından herhangi bir sakıncanın olmaması bebek bakımından en önemli konular içerisindedir.

Hangi Biberonu Satın Almalıyız?

Plastik özelliğe sahip modeller, diğer cam ve silikon modellere nazaran ekonomiktir. Bu nedenle sıklıkla plastik satın alınmaktadır. Ancak plastiğin ömrü kısadır ve cam gibi sıcak suda bekletme imkanı sunmamaktadır. Biberon seçimi yaparken yıkama ve kullanma özellikleri dikkate alınmalıdır.

Plastik alınacaksa plastiğin içerisinde FDA ve BPA gibi maddelerin olmaması önemlidir. Bu maddeler bebek sağlığı açısından tehlikelidir. Plastik özelliğe sahip modellerin sıklıkla değiştirilmesi daha sağlıklıdır.

Cam her zaman için sağlıktır ancak camın da kendine göre dezavantajları vardır. Cam modeller sıcak suda kolaylıkla temizlenir ve kırılmadığı sürece uzun süre kullanılabilir. Herhangi bir atık madde barındırmadığı için cam tercih edilmektedir ancak camın kırılma riski vardır. Bu nedenle özel silikon kaplarda kullanılması gerekir.

Diğer sağlıklı bir madde olan silikon, biberon seçimi konusunda ilk sırada yer almaktadır. Silikonlu ürünler daha esnek ve tutuşu daha pratiktir. Ancak bu kategoride dikkat edilmesi gereken konu içerisinde BPA olmayan silikonlu ürünlerin tercih edilmesidir. Yıkanabilir olması ve yabancı madde barındırma açısından daha güvenli olması silikonlu ürünlere talebi artırmıştır.

Biberon Emziği

Emzik, biberonun kullanım kalitesini ve bebeğin ağız sağlığını doğrudan etkilemektedir. FDA ve BPA gibi madde içeren plastik emzikler bebek için sakıncalıdır. Sıradan plastik ürünler kısa sürede yırtılmaktadır. Bunun yanı sıra damak yapısına uymadığı için bebeğin damak oluşumunu bozmaktadır. Bu nedenle emzikler silikonlu ve damaklı olmalıdır. Biberon seçimi yapılırken emzik seçimine dikkat edilmelidir.

Slikonlu ürünler sağlamdır. Sağlık açısından onaylı ürünlerin alınması önemlidir. Temizlenebilir olması ve tekrar kullanılabilmesi açısından emzik kalitesine önem vermek gerekir.

Biberon Temizliği

Temizlik sağlıktır ve özellikle bebekler için temizlik konusu ihmal edilmemelidir. Biberon temizliğinde artık kalması durumunda gaz oluşumu ve karın ağrısı meydana gelir. Artık sütler bebek için zararlıdır. Biberon seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de temizlenebilir özelliktir. Cam ürünler diğer ürünlere nazaran artık bırakmayan özelliklere sahip olması nedeniyle tercih edilmektedir. Plastik ve silikon ürünlerde de temizlik konusunda anneler dikkat etmelidir. Temizleme işleminin yanı sıra biberon kullanımı da önemlidir. Yak kısımlarında kolları olan plastik kaplar biberon kullanımını kolaylaştırmaktadır. Özellikle bebek biberonu tutmaya başladığı zaman silikon kabın kollarını tutarak daha kolay beslenebilir.