Evde Sıkılmamak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Evde kalmak veya evde olmak zorunda kalan kişiler için bir sıkılmama rehberi hazırlamaya karar verdik. Pandemi süreci ile birlikte birçok kişi evlere hapsolurken bununla beraber gelen stres ve depresyon gibi psikolojik sorunlarda da artışlar gözlemlenmeye

Evde kalmak veya evde olmak zorunda kalan kişiler için bir sıkılmama rehberi hazırlamaya karar verdik. Pandemi süreci ile birlikte birçok kişi evlere hapsolurken bununla beraber gelen stres ve depresyon gibi psikolojik sorunlarda da artışlar gözlemlenmeye başladı. Bu sıkılmalara ve depresyon gibi durumlara karşı sizlere rehber olacak bazı ipuçlarını bulabileceğiniz içeriğimizde işte bazı dikkat edeceğiniz tavsiyeler ise şöyle belirtilebilir.

Evdeki Çeşitliliği Arttırın

Evin kişiye çok fazla sıkıcı gelmesi veya boğucu gelmesi tamamen tek düzelikten kaynaklı bir temele oturtulabilmektedir. Bunu dikkate alarak belki de evdeki çeşitliliği arttırmak oldukça faydalı olabilir. Örneğin bir odaya spor aletlerini koymak ve o odayı bunun için kullanmak ve salona ise bir oyun ekipmanlarını kurmak buralarda oyun oynamak oldukça çeşitli bir evde kalma süreci olarak görülebilir. Bu tür çeşitlilikler ile sizde her yerde farklı bir dünya algısı oluşturacağı için size oldukça fayda sağlayabilir.

Hobiler Edinmek

hobi-edinmek-ana-w1145-h572-op.jpeg

Hobiler edinerek evde kaldığınız süreçleri etkili geçirmek ve sıkılmama moduna geçmek oldukça gerçekçi bir durum. Hobiniz ile uğraşırken kafanız dağılacağı için; sıkılma süreci için gerekli enerji vücudunuz tarafından sağlanmayacaktır. Hobileriniz ile birlikte sizlerde ciddi bir değişim ve gelişim ortaya çıkabileceği gibi bunlarla oldukça mutlu olma durumunuz kaçınılmaz bir son olacaktır. Bunları göz önüne alarak muhakkak hobiler edinmeniz gerekmekte ve bunlara zaman ayırmanız oldukça faydalı olacaktır.

Evdeki Dizilişleri Değiştirin

1-9-1175x500.jpg

Evde sıkılma sebeplerinden bir tanesi her zaman aynı şeylere odaklanmak veya maruz kalmakla alakalı olabilmektedir. Bu sebeple evdeki eşyaların düzeni bir yerden sonra sizi ciddi şekilde rahatsız edebilecek düzeylere de gelmektedir. Tam bu noktada ara ara bu eşyaların yerini veya dizilişlerini değiştirmek size oldukça iyi hissettirebilmektedir. Bu değişimler ile birlikte kişide bir değişim ve bununla beraber bir rahatlama oluşacağı için oldukça pozitif bir etkiyle karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Evde kaldığınız bu süreçler içerisinde sizler ne yapıyorsunuz peki? Sizler sıkılmamak için yaptığınız etkinlikleri bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Paylaşacağınız bazı etkinlikler belki birçok kişide oldukça pozitif sonuçlar doğuracaktır. Yorumlar kısmından cevaplarınızı bekliyoruz.