İnsanlığın Başına Gelmiş En Büyük 5 Felaket!

Dünyanın tarihi felaketler ile doludur ve bu felaketlerin çoğu kaza sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu kazalar ağır can kayıplarına sebep olurken, mal kaybında da oldukça büyük rakamlara tekabül etmekteydiler. Şimdi sizlere dünya tarihinde görülmüş en pahalı 5

Dünyanın tarihi felaketler ile doludur ve bu felaketlerin çoğu kaza sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu kazalar ağır can kayıplarına sebep olurken, mal kaybında da oldukça büyük rakamlara tekabül etmekteydiler. Şimdi sizlere dünya tarihinde görülmüş en pahalı 5 kazayı sunuyoruz.

5-Piper Alpha Kazası (1988)

En pahalı 5. kaza olan Piper Alpha bir petrol faciasıdır. Petrol kulesi kazası olarak tarihteki yerini alan Piper Alpha kazasında teknisyenlerin gaz birikmesini önlemek için sistemden parça sökmeleri sonucu ortaya çıkmıştır. Parçaları söken teknisyenler 1 parçayı unutarak felaketin pimini çekmişlerdi. Kısa sürede bu parça sebebiyle başlayan devasa yangın 167 işçinin ölmesine neden oldu ve 3,4 milyar USD mal kaybının yaşanmasına sebebiyet verdi.

4- Challenger Uzay Mekiği Patlaması (1986)

1986 yılı insanlık tarihinin sınandığı yıllardan biriydi ve buna sebep olan nedenlerden biri de Challenger Uzay Mekiği patlamasıydı. Uzan mekiğinin uçuşundan yaklaşık olarak bir dakika önce patladığı bu felaketin sebebi mekikte oluşan gaz birikmesi olarak açıklanmıştı. Oldukça şiddetli bir patlamaya sebep olan Challenger Uzay Mekiği faciası 7 astronotun hayatına mal olmuş ve 5,5 milyar USD zarara uğrattığı belirtilmiştir.

3- Prestige Tanker Kazası (2002)

prestige-davasinda-suclu-yokbc3be890d970941a6670.jpg

Yakın tarihimizin facialarından olan Prestige Tanker Kazası 20 milyon galon petrolün denize dökülmesi ile hatırlanıyor. Yaşanan facia şiddetli fırtına ile başlarken petrol gemisi iki parçaya ayrılmıştı. Deniz canlılarının ve doğanın ciddi zarar gördüğü bu felaketten dolayı açıklanan zarar 12 milyar USD oldu.

2- Columbia Uzay Mekiği Patlaması (2003)

En pahalı 5 kaza içerisinden en yakın tarihli olan Columbia Uzay Mekiği Patlaması 2003 yılında gerçekleşti. Uzay mekiğinde oluşan delik sebebiyle tamir edilmesi için Teksas’a gönderilen Columbia, bu tarihten yaklaşık 2 hafta sonra büyük bir gürültü ile patladı. Bu patlama o kadar şiddetliydi ki tüm dünyanın bununla sarsıldığı ifade edilmişti. Bu büyük patlama sonrası açıklanan zarar ise 13 milyar USD olmuştu.

1- Çernobil (1986)

nukler-santralin-eski-calisani-anlatti-cernobil-faciasi-goz-gore-gore-gelmis-1587957456.webp

1986 yılının facia gibi geçmesine asıl etki eden felaket Çernobil kazasıydı. Nükleer santral kazası olarak tarihte yerini alan Çernobil felaketi dünya tarihinin en büyük zararı yaşatan kazası olmuştur. Öyle ki Karadeniz’i bile etkileyen bu nükleer santral kazası sebebiyle Türkiye’de birçok kanser vakasına rastlanmıştır. 200 milyar USD zararla açıklanan bu felakette 7. derecede kaza olarak tüm dünyaya duyurulmuştur. Sayısız insan bu kaza sonrası yaşamına veda etmiştir.