Kadınların Dayanışması! Türk, Suriyeli, Afgan Kadınlar…!

Kadınlar kendi üretimlerini yapabilmek adına el ele vermeye başladı. Türk, Suriyeli ve Afgan 48 kadın bir araya gelerek kooperatif kurdular ve kendi üretimlerini yaparak ekonomilerini sağlamaya başladılar.

Kadınlar kendi üretimlerini yapabilmek adına el ele vermeye başladı. Türk, Suriyeli ve Afgan 48 kadın bir araya gelerek kooperatif kurdular ve kendi üretimlerini yaparak ekonomilerini sağlamaya başladılar. Kadınların dayanışarak kurdukları bu kooperatifte amaç kadınların ekonomiye katılması ve kendi ayakları üzerinde durabilmesi.

sada2.jpg

Gaziantep’te yaşayan 48 kadının bir araya gelerek kurduğu bu kooperatif Suriyeli ve Afgan kadınları da içerisinde barındırması sebebiyle oldukça ses getirdi. Gaziantep’te tüm halk tarafından bilinirliğe kavuşan bu kooperatif ile kadınların iş gücüne katılması sağlanması hedefleniyor. SADA Kadın Kooperatifi adı ile çalışmalarına başlayan bu toplulukta Türk, Suriyeli ve Afgan kadınlar bez, çanta, mutfak servisler ve kumaş ürünler üreterek ekonomide var olmaya çalışıyorlar. Kooperatif Başkanı olan Nadirye Özmen, güçlü bir kooperatif olduklarını belirterek üç ayrı milletten kadınların içerisinde yer aldığı bir topluluk inşa ettikleri ve güçlü olduklarını ifade etti.

unnamed.jpg

Kooperatif üyelerinden biri olan ve 8 yıl önce savaş nedeniyle Suriye’den Türkiye’ye güç eden Safiye Mustafa, savaş dönemlerinden sonra Türkiye’nin kendisi için çok iyi bir seçenek olduğunu ifade etti. Çok başarılı arkadaşlıklar kurduklarını ifade eden Mustafa, yeni bir ülkenin getirdiği birçok zorluğu bu kooperatifte tanıştığı arkadaşları sayesinde aşabildiğini belirtti. Güçlü olduklarını belirten Safiye Mustafa, gittikçe daha çok güçleneceklerini ve kadın dayanışmasını her yerde var edeceklerini ifade etti.

Tüm dünyada kadın iş gücünün erkeklere oranla yok sayıldığını ifade eden kooperatif üyeleri böyle küçük küçük denemeler ile kadının ekonomide ne denli önemli olduğunun anlaşılacağını belirttiler. Kadınların her yerde ve her zaman birlikte hareket etmelerinin oldukça önemli olduğuna da vurgu yapan kooperatif üyeleri, birlikte oldukları için kendilerini güçlü hissettiklerini ifade ettiler. Ekonomik özgürlüklerinin kendileri adına sağlanması adına bu kooperatif fikrine giriştiklerini de ifade eden üyeler, ekonomik özgürlük kadın için oldukça elzem olduğuna dikkat çektiler. Kısa sürede kooperatiflerinin birçok kişiye ulaşabildiklerini de ifade eden kooperatif üyeleri, milletlerin kadın renklerini bir araya getirerek daha güçlü olduklarını da belirttiler. Yeni bir adım başlattıklarını ifade eden üyeler, bunun devamının her yerde gelmesi gerektiğini savundular.