Kadınların Hakim Olduğu Topluluklar! Anaerkil Toplumlar!

Anaerkil toplumlar bir efsane değildir ve hala günümüzde böyle toplumlar vardır. Soy ağaçlarının kadınlar üzerinden kurgulandığı bu toplumlarda liderler kadınlardan oluşmaktadır. İşte anaerkil o topluluklar.

Anaerkil toplumlar bir efsane değildir ve hala günümüzde böyle toplumlar vardır. Soy ağaçlarının kadınlar üzerinden kurgulandığı bu toplumlarda liderler kadınlardan oluşmaktadır. İşte anaerkil o topluluklar.

Mosuo Topluluğu

Çin’in Yunnan bölgesinde bulunan Mosuo topluluğu dünyada en çok bilinen anaerkil toplumlardan biridir. Bu toplulukta geniş aileler tanımı vardır ve her geniş ailenin bir anne rahibi vardır. Bu toplulukta kadınların rolü daha çok ticari olurken erkekler ise siyaset işlerinde rol almaktadır. Yine bu toplulukta soy kadınlar üzerinden devam etmekte ve mal varlığı yine anne soyu üzerinden ilerlemektedir. Bu toplulukta evlilikler birlikte yaşamak ile ilerlemiyor, kadınlar evlenecekleri erkeği seçerek onunla birlikte yaşamadan hareketli bir evlilik şeklinde yaşamlarını sürdürmekteler.

Minangkabau Topluluğu

rumah-gadang-5.jpg

Dünyanın en büyük anaerkil topluluğu olan Minangkabau topluluğu 4 milyon nüfusa sahip ve Endonezya’nın Batı Sumatra şehrinde yerleşik olarak yaşamaktalar. Bu toplulukta da yine kadın soyu devam ederken ailenin en kişisi anne ve toplumda da anneler olarak kabul edilmektedirler. Kadınların hakim olduğu bu toplumda erkekler 10 yaşından itibaren annelerinin yanından ayrılarak dini ve ruhani eğitim için erkeklerin mahallelerine yerleşiyor. Burada eğitim gören erkekler daha sonra toplulukta bir göreve atanmaktadırlar. Bu göreve kadınlar tarafından atanırken, görevini yapamaması halinde kadınlar tarafından görevden alınabiliyor.

Akan Topluluğu

Gana’da yaşayan Akan halkı yine dünyanın en çok bilinen anaerkil topluluklarından biridir. Klan şeklinde yönetilen bu toplulukta klanlara liderlik eden kişiler erkekler olsa da bu klanları kuran kişiler kadınlar olmaktadırlar. Liderlik eden erkeklere liderlik ie anne veya kız kardeşleri aracılığıyla geçmektedir.

Bribri Topluluğu

bribri-indians-rural-life-costa-rica-8.jpg

13 bin kişiye yakın bir nüfusa sahip olan Bribri topluluğu Kosta Rika’da yaşamaktadırlar. Bu toplulukta da klanlar bulunmakta ve bu geniş klanlarda liderlik kadınlardadır. Kutsal gelenekleri için kullanılan kakaoyu yalnızca kadınların hazırlaması gerekirken toprak mirası ise kadınların hakkı olarak kabul edilmektedir.

Garo Topluluğu

Hindistan’da bulunan Garo topluluğunda miras ve siyasi güç anneden kızına aktarılarak devam etmektedir. Yarı anaerkil olan bu toplulukta mülkiyet ve toplum yönetimi erkekler tarafından sağlanır.