Kurulmaları İle Yıkılmaları Bir Olan 5 Ülke!

Dünya üzerinde sayısız devlet inşa oldu ve sayısız devlet yok oldu. Belki de 100 yıl sonra yeryüzündeki birçok devlet yok olabilir ya da devlet diye bir tanım ortada kalmaya da bilir; ancak dünya üzerinde bazı kurulan devletlerin ömürleri o kadar kısa

Dünya üzerinde sayısız devlet inşa oldu ve sayısız devlet yok oldu. Belki de 100 yıl sonra yeryüzündeki birçok devlet yok olabilir ya da devlet diye bir tanım ortada kalmaya da bilir; ancak dünya üzerinde bazı kurulan devletlerin ömürleri o kadar kısa oldu ki; kurulmaları ile yıkılmaları adeta bir oldu. İşte kurulup yıkılan 5 ülke.

Kaliforniya Cumhuriyeti

s-ea034cc59ecbe5e3483685ae64662856b5fda223.webp

Kaliforniya’da Meksika – Amerika savaşı döneminde ayaklanan kişiler tarafından kurulan Kaliforniya Cumhuriyeti’nin ömrü yalnızca 3 hafta oldu. Meksika’ya karşı ayaklanan bu grup Amerika toprakları içerisinde bağımsız bir ülke kurma hedefine girişince, kısa sürede Amerika ordusu tarafından dağıtıldı.

Batı Florida Devleti

2-19.jpg

1810 yılında Florida’nın batısında kurulan bu kısa ömürlü devlet adını da kurulduğu yerden aldı. Buradaki yerleşimciler tarafından kurulan bu bahtsız ülkelerden biri olan Batı Florida’nın ömrü yalnızca 2,5 ay oldu.

Acre Devleti

flag-of-acre-4k-state-of-brazil-silk-texture-acre-flag.jpg

Brezilya’nın batısında bulunan bölgelerden birine ismini veren Acre’nin yerleşimcileri toplamda 3 kez bağımsızlık hareketi içerisine girdi; ancak hiçbirinde başarılı olamadı. Yağmur Ormanları’nın olduğu bölgeyi kapsayan Acre’nin son bağımsızlık ve devlet kurma teşebbüsü ise Brezilya Ordusu tarafından kısa sürede kontrol altına alındı.

Ezo Devleti

jp-ezorp.gif

7 aylık bir Cumhuriyet olarak kurulan Ezo Devleti 1868 yılında Japonya’da kuruldu. Fransız birkaç kişinin de önderliğini yaptığı bir grup tarafından kurulan bu devlet yalnızca 7 ay gibi kısa bir süre tek dayanabildi.

Korsika Krallığı

417f6gp8twl-ac.jpg

Ada olan Korsika bölgesinde bağımsızlık için iki kez ayaklanmalar yapıldı ancak ikisi de başarısız sonuçlandı. Akdeniz’de bir ada olan bu bölgedeki bağımsızlık hamlesinin ilki en uzun ve yalnızca 8 ay gibi bir süre ayakta kalabildi.