Neden Soru Sormuyoruz? Neden Soru Sormalıyız?

Bu içerikte oldukça ilginç ve bir o kadar da yaşamın içinden bir sorun ile karşınızdayız. Soru sormak birçok kişi için oldukça stres noktası olabilmekte ve hatta adeta soğuk terlemelere bile sebebiyet verebilmektedir.

Bu içerikte oldukça ilginç ve bir o kadar da yaşamın içinden bir sorun ile karşınızdayız. Soru sormak birçok kişi için oldukça stres noktası olabilmekte ve hatta adeta soğuk terlemelere bile sebebiyet verebilmektedir. Buradan yola çıkarak neden soru sormuyoruz ve neden soru sormalıyız odağında bir içerik hazırlamak istedik.

1.jpg

Soru sormak anlamanın yoludur ve sorunun olmadığı yerde bir anlamdan bahsetmek çoğu kez güç olmaktadır. Anlamak isteyip ama kafasına takılanları soramayan geniş bir kesimden söz edilebilir. Peki neden soru sormuyoruz? Soru sormamamızın altında yatan birçok sebep olabilmekle birlikte en büyük sebep öz güven sorunudur. Soru sormak için gereken öz güven yoktur ve dalga geçilme korkusu kişide bu sebeple durgunluk yaratmaktadır. Bir öz güven sorunu olan soru sorma eylemini aşabilmek adına kişinin kendisi ile biraz mücadele etmesi ve bazı uzman desteklerine başvurması bile gerekmektedir; ancak buradan pratik bir öneri vermemiz gerekirse; soru sormak herkeste aynı duyguları yaratır ama konuya hakim olduğunuz taktirde bu hisleri yaşamayacaksınızdır ve bu hisleri yaşamamak adına konunun temel şeylerini bilmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca öz güven kazanmak adına bazı belli başlı hobilerin üzerine giderek kendinizi bu tür şeylerde geliştirmek için uğraşın. Kısa sürede buradan aldığınız öz güven ile bazı şeyleri başarabildiğinizi görebileceksiniz.

Neden Soru Sormalıyız?

Soru sormak kişinin neden demesi ile alakalıdır ve neden diye kişi kendine sormaya başladığı zaman sorgulamaya başlamış demektir. Sorgulama bizi tüm her şeyde olduğu gibi kendi yaşamımızda da daha doğru ve etik olana götürecek yegane şeylerden bir tanesidir. Kişi bazen kendisine bile soru sormaktan çekinmektedir; oysa kendinize sormaya başladığınız soruları artık zamanı gelince bazı muhatap veya işin uzmanlarına sorma eylemine girişebilirsiniz. Bu sebeple önce kendinize soru sormaktan çekinmeyin. Soru sormayan bir millet yavaşlamaya ve hatta gerilemeye başlar. Soru sormak neden diye kendinize soru sormanız ile alakalıdır ve neden diye sormadığımız her an bir şeyler bizim isteğimiz dışında veya bilincimiz dışında gelişmeye başlar. Tüm herkesin soru sormayı bıraktığını düşünürseniz bunun nerelere varacağınız siz düşünün artık.

Tarihte geçmişten beri soru soran kişiler birçok işkence ve sürgünle karşı karşıya kaldı, bu argüman bile sorunun neleri değiştirebileceğinin en büyük etkisi ve emin olun soru sorunca birileri sizi sürgüne göndermeyecektir. Sizin sorunuz veya sorularınız ile bazı şeyler daha da aydınlanacaktır.