Odaklanma ve Konsantrasyon Sorunu Nasıl Çözülür?

İnsanlar geçmişten geleceğe çok hızlı bir gelişim serüveni içinde yaşayıp gitmektedir. Bu gelişimin hızı son yirmi senede bir hayli artmıştır.

İnsanlar geçmişten geleceğe çok hızlı bir gelişim serüveni içinde yaşayıp gitmektedir. Bu gelişimin hızı son yirmi senede bir hayli artmıştır. Özellikle küçüklerimiz gelişen teknoloji ve çevrelerindeki birçok uyarandan etkilenerek odak sorunları yaşamaktadır. Buna ek olarak odaklanma sorunu yaşamak psikolojik, kalıtsal veya stres temelli olabilmektedir. Sizler için Odaklanma ve konsantrasyon sorunu nedir, nasıl çözülür, nasıl egzersizler uygulanmalı? Gibi birçok bilgiyi paylaştık. Eğer bu kadar uzun bir yazıyı okuyamayacak kadar konsantrasyon sorununuz varsa lütfen bir yakınınızdan yardım isteyiniz.

Konsantre olmak nedir?

Konsantre olmak, içerde veya dışardaki hiçbir uyarandan etkilenmeden, dikkatli bir şekilde bir iş üstüne yoğunlaşabilmektir. Odağı tek bir nokta da toplama bazı zorluklar yaşanınca odak ve konsantrasyon bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Günümüz koşullarında odaklanamama sorunu çok normal ve doğal bir sorundur. Bu sorun aşılamaz, tedavi edilemez bir sorun değildir. Kendinizi bilgili ellere bıraktığında herkes başarabilir.

Odaklanma (konsantrasyon) sorunu nasıl çözümlenir?

Bu sorunun çözümünde birçok adımı olan çözüm yöntemleri vardır. Konsantrasyon bozukluğu olan bir kişiyi 1,2 veya 3 günde tedavi etme şansınız yoktur. Odaklanamamanın çözülmesi sağlıklı olması bakımından zamana yayılmalıdır. Sizler için bazı odak teknikleri listesi hazırladık. İşte odaklanmanızı sağlayacak bazı teknikler:

 • Kişisel odaklanma tekniklerini öğrenmek ve harfiyen uygulamak.
 • Bir görev listesi oluşturmak.
 • Her zaman tek iş ile ilgilenmek.
 • Düzenli ve yetecek kadar uyumak.
 • Beyin egzersizlerine kafa yormak. Bulmaca, sudoku gibi zekâ oyunlarının konsantrasyonu arttırdığı kanıtlanmıştır.
 • Odaklanma çalışmaları esnasında zorlandığınızda yürüyüş, spor gibi fiziksel aktivite yapmak işinizi kolaylaştırmaktadır.

Eğer sorununuzun daha ciddi olduğunu düşünüyorsanız. Lütfen bir psikiyatriste başvurun. İleri seviye hiperaktivite ve dikkat eksikliği reçete edilecek bazı ilaçlar aracılığı ile daha sağlıklı bir şekilde çözümlenebilir. Zamanla kendinizi dikkat oyunları ile ölçümleyebilirsiniz. Yukarıdaki maddeleri uygularsanız, ilerleme kat ettiğinizi göreceksiniz.

Beyin egzersizi oyunları ile konsantrasyon arttırmak

Konsantrasyon ve odaklanma sorunlarını çözmekteki en iyi yöntem oyun oynamaktır. Özellikle çocuklarda dikkatin daha rahat toplanabilmesi için oyun çok iyi bir araçtır. Konsantrasyon arttırma çalışmalarını araştırırsanız göreceksiniz keyif alınan her şeye odaklanmak daha kolaydır. Bu yüzden odaklanma çalışmalarında oyunun önemine sürekli vurgu yapılır. Sizde odak geliştiren oyunlara internet üzerinden rahatça ulaşabilirsiniz.

Odak problemlerinin oluşma sebebi nedir?

Odak ve konsantrasyon sorunlarının bazı nedenleri vardır. Bu bazı durumlarda kişiye bağlı bazı durumlarda ise genetik faktörlerin etkisinden gelmektedir. Odak problemi sebeplerini sizler için liste haline getirdik:

 • Beslenme bozuklukları
 • Düzensiz uyku bozukluğu
 • Genetik faktörler
 • Teknolojinin gelişmesi ve uyaranların artması
  • Teknoloji insanlarda konsantrasyon eksikliğine sebep olabilmektedir. Bunun en büyük sebebi teknoloji ile uyaranların artmasıdır. Telefon bildirim sesi, korna sesi gibi birçok ses insanlar için uyarandır. Bu uyaranlar içinde tek bir işe konsantre olabilmek çok güçtür. Teknoloji odağımızı köreltse de teknolojiyi kullanarak odaklanma yeteneğimizi geliştirmemiz mümkündür.