Ölüme Bile Yol Açabilir! Aspirini Sakın Böyle Kullanmayın!

Bilinçsiz kullanım sebebi ile çok büyük sorunlar yaratabilecek olan aspirin nasıl kullanılmalı? Aspirinin yanlış kullanımı nasıl?

Geçtiğimiz günlerde çıkan haberler üzerine rastgele kullanılan aspirinler ölüme neden olabileceği açıklandı. Kan sulandırıcı etkisi ile bilinen aspirin, koronavirüs hastalarının ölüm riski yüzde 50 azalttığı ortaya çıkınca uzmanlar uyarıda bulunma zorunluluğu hissettiler. Bilinçsiz kullanım sebebi ile çok büyük sorunlar yaratabilecek olan aspirin nasıl kullanılmalı? Aspirinin yanlış kullanımı nasıl? Detaylar içeriğimizde...

Kan sulandırıcı etkisi bulunan aspirinin, tedavi altında tutulan koronavirüs hastalarında ölüm riskini düşürdüğü haberleri çıkmıştı. Bunun üzerine vatandaşların koronavirüsten korunmak amaçlı aspirin kullanımına yönelme ihtimalinin oldukça korkutucu olduğunu belirten Doçent Doktor Murat Yalçın, “Aspirin, hastanede yatan koronavirüs hastalarında ölümü azaltıyor. Doktor kontrolü olmaksızın kullanılan bu ilaç, özellikle yaşlı hastalarda kanamalara neden olup onları ölüme kadar götürebilir" diyerek dikkatli olunması gerektiğinden bahsetti.

Gribal enfeksiyonların kış ayları vesilesiyle artış gösterdiğine dikkat çeken Murat Yalçın; “Grip ve benzeri enfeksiyonlar kronik kalp hastalığı olan kişilerde bir risk oluşturuyor. Bu hastalıklar sıvı kayıpları ve kalp damarlarındaki darlığı etkileyerek kalp krizlerini tetikliyor. Zaten kişi kronik kalp hastasıysa ve enfeksiyonu varsa mutlaka bir kardiyoloji uzmanıyla görüşmesi gerekiyor. Kendi kendinize alacağınız ilaçlar da bazen kalp krizine neden olabilir. İlaçların içerisindeki etken maddeleri, özellikle soğuk algınlığı ilaçları hem tansiyonun yükselmesine hem kalp hızının artmasına neden oluyor. Bu da kronik kalp hastalığı olan kişilerde stabil giden durumu bozarak kalp krizlerine yol açabiliyor.” Dedi.

apirin.jpg

Bilinçsiz Kullanım İstenmeyen Sonuçlar Doğurabilir

Aspirin, özellikle kalp hastalıklarına sahip bireyler tarafından oldukça kullanılan kan sulanırıcı bir ilaçtır. Bunun üzerine açıklamalarına devam eden Doçent Doktor Yalçın; “ İlacın bu kadar yaygın kullanılabiliyor olması önemsiz bir ilaç olduğu anlamına gelmiyor. O yüzden çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Etkili bir ilaçtır ve kan sulandırıcı etki oluşturmaktadır… doktor kontrolü olmaksızın aspirin kullanırsa özellikle yaşlı hastalarda kanamalara neden olup istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Ölüme kadar götürebilir. Kalp damarındaki stabil bir plağın yanlış bir ilaç kullanımına bağlı olarak yırtılması sonucu kişinin ölümüne neden olabilecek olaylar gelişebilir” diyerek konuşmasına devam etti.

Vitamin ilaçları kullanılırken bile oldukça dikkatli olunması gerektiğinden bahseden Yalçın, koronavirüs tedavilerinde yüksek dozda C ve D vitamini kullanıldığından bahsetti. Normal zamanlarda bu seviyelerde de vitamin kullanılmadığını, korunmak maksadı ile yüksek doz vitamin desteği alınmasının da her ilaçta olduğu gibi zararları olacağından bahsetti.