Sosyal Medya ve Çocuklar! Dikkat!

Sosyal medya artık insan yaşamının bir parçası haline gelmişken birçok çocuk için yaşamın büyük bir parçası haline gelmiş durumdadır. Öyle ki gün içinde saatlerce sosyal medyada zaman geçiren çocuklar için bu kullanımın ne kadar kötü olduğunu tüm

Sosyal medya artık insan yaşamının bir parçası haline gelmişken birçok çocuk için yaşamın büyük bir parçası haline gelmiş durumdadır. Öyle ki gün içinde saatlerce sosyal medyada zaman geçiren çocuklar için bu kullanımın ne kadar kötü olduğunu tüm uzmanlar her yerde anlatmaya çalışırken bu konuya dair bazı izlenim ve derlemelerimizi bizlerde sizinle paylaşmak istedik. Çocuklar ve sosyal medya kullanımının nasıl olması gerektiğine dair hazırladığımız içerik sizlerle.

752x395-sosyal-medyanin-cocuklara-psikolojik-zararlari-1553158798060.jpg

Çocuklar için sosyal medya sanal bir dünyadan çok daha fazla şey ifade edebilmektedir. Öyle ki sosyal medya onların birçok kararlarında etken rol oynamakla birlikte, karakteristik yapılarında da belli başlı sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeplerle çocukların sosyal medya kullanımına çok dikkat etmek gerekmektedir.

Çocuklar Sosyal Medyayı Kontrollü Kullanmalı

unnamed.jpg

Çocuklar sosyal medyada bulunmaları ile birlikte dış dünyaya karşı bir tehlike kapısı ile baş başa gelebilmektedir. Her türlü insanın var olduğu bir mecra olan sosyal medya da istismar ve daha birçok sorun ile karşılaşma ihtimalleri olan çocuklar için sosyal medya kullanımı ebeveyn kontrolünde sağlanmalıdır. Ebeveyn kontrolü çocuğun sosyal medya şifrelerini elinde bulunduracak kadar katı olmakla birlikte, günlük sosyal medya süresi belirlenerek bu sürenin aşılmamasına dikkat etmekte gerekmektedir. Günde belli saatler de sosyal medya kullanması gereken çocuğu bu süre zarfında takip edilmesi de gereklidir.

Sosyal Medya Dünyası Çocuğa İdrak Ettirilmeli

Elinizden geldiğince çocuğunuzu sosyal medyadan uzak tutmanızda fayda olacağı gibi, çocuğunuz bir sosyal medya kullanıcısı ise bu kullanımın nasıl olması gerektiğini bilmekte fayda olacaktır. Çocuğa sosyal medyanın sanal bir ortam olduğu idrak ettirilmelidir. Sanal dünyanın gerçek algısı ile oynadığı uzmanlar tarafından netleştirilirken bu bağlamda çocuğa buranın sanal bir alem olduğunu idrak ettirmek bu anlamda önemlidir. Ayrıca çocuğun sosyal medyada kimlerle etkileşim içerisinde olacağını bilmekte gerekmektedir. Bu liste çok uzun tutulmamakla birlikte çocuk için faydalı şeylerin olması şarttır. Birkaç arkadaşı ile etkileşim halinde olması gerekmekle birlikte; bazı çocuk hesaplarının da bu listede olması yeterli olacaktır.